Zirkonyum Diş Zararlı mı?

Zirkonyum Diş Zararlı mı?

Diş eksikliği nedeniyle ortaya çıkan estetik görüntü bozukluğunu ortadan kaldırmanın implant, zirkonyum kaplama gibi birçok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de diş hekimlerinin sıklıklığa önerdiği, doğal dişlere en yakın görünüm sunan zirkonyum dişlerdir. Peki bu kadar popüler olan ve önerilen zirkonyum diş zararlı mı?

Eğer zararlı ise zirkonyum dişin zararları nelerdir ve bunları ekarte edecek ne gibi faydaları var?

Zirkonyum Diş Zararlı Mı?

Zirkonyum dişin seyrek de olsa diş eti çekilmesi gibi bazı problemlere yol açtığı bilinmektedir ancak bu oran oldukça düşüktür. Zirkonyum diş yaptıranların çoğu bu dişlerden fazlasıyla memnun olmasına karşın her  insanın oral yapısı aynı olmadığından diş etlerinin farklı bir maddeyi kabul etmemesi nedeniyle zirkonyum diş nedeniyle bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak bu kişilerin diş etleri çok hassas olduğundan sadece orijinal dişte sorun çıkarmazlar ve söz konusu durumun sebebinin yalnızca zirkonyum olduğunu söylemek yanlıştır.

Zirkonyum dişlerin bazı hastalarda ilk kez takıldığında hissizlik gibi duygular oluşturduğu bilinmektedir. Fakat zirkonyum porselen kaplama, diş etine çok çabuk uyum sağlayan, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyeti bulunmayan, sararma probleminin yaşanmadığı ve doğal görünümüyle sizi mutlu oldukça mutlu edebilen bir madendir. Faydalarının zararlarını yok edecek kadar çok olduğu bu dişe alıştıktan sonra problem yaşanmaz.

Zirkonyum kaynaklı bazı sorunlar ise zirkonyum dişten ötürü değil diş hekiminin bu dişleri iyi yapıştıramamasından doğar. Örneğin zirkonyum diş sallanması problemi yaşanır ancak diş düşmez. Bu durum hastalara s harfini kullanamama gibi sorunlar yaşatabilirse de zamanla bu durum geçer ve hastalar eski konuşmalarına geri dönerler.

Bahsedilen tüm bu zararlar zirkonyum dişin yapısında bulunan herhangi bir maddenin zararı değil, diş hekiminin uygulamayı hatalı yapmasıyla ilgili zararlardır. Zira zirkonyum birçok metalin alerji yapan kötü özelliklerinin yanında, alerji yapmayan yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Oldukça sert bir yapıya sahip olması da sizi sert yiyecekler yerken bir kırılma korkusundan uzak tutar.

Öte yandan, zirkonyumun diğer bazı metal kaplamalar gibi ağız kanseri riski taşıyıp taşımadığı merak konusu olabilir. Yapılan araştırmalarda  zirkonyumun radyasyon yayması gibi bir durum söz konusu olmadığı ve böyle bir riski hiçbir şekilde barındırmadığı ortaya çıkmıştır. Zira zirkonyum, zirkon dioksit ya da zirkon dioksit denilen eser miktarda radyasyon emisyonu barındırma riski olan unsurlardan saflaştırılarak  stabilize biçimde üretilmektedir.

Kısaca; zirkonyum diş zararlı mıdır sorusu zirkonyum kaplama dişin zararlı değil; aksine alerjik olmaması, sert ve dayanıklı olması, beyaz, ışığı geçiren, diş etine uyumlu, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyeti bulunmayan yapısıyla faydalı olduğu gerçeğiyle cevaplandırılabilir.

20 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
  • Orhan bey çok sert cisimleri zirkonyum dişlerle kırmazsanız sürede 10 yıl rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   Tabi bu şu demek değildir 10 yıl sonra kırılır normal şartlarda bir protezi 10 yılda bir yenilemek sağlıklı olacaktır. Belki 10 yıl değil 20 yıl kullanabilirsiniz.

 1. Hocan ust dislerimin 9 alt dislerimin 6 tanesi zirkom kaplama yapiliyor. Dun gecici dislerim takildi ve hic begenmedim. Konusurken s ş ve z harfleri pelteklesti. Nirmaldede s harfine zaten axicik belli olmayan seviyede pelteklik vardi. Gercekleri ypldiginda da ayni sorunlar devam edermi ve gorunum bunun gibimi olur.moralim cok bozuldu dunden beri.

  • Fatih bey,

   Geçici dişler estetik olarak değilde ağrınızı hafifletmek için yapılmaktadır. Gerçek zirkonyum dişleriniz takıldığında kaba olmadığı taktirde s,ş,z harflerinde düzelme olacaktır. Estetiğe birşey diyemem o tamamen dişleri yapan kişilerin tecrübe ve becerisine kalıyor.

 2. Merhabalar ben on ust dişlerimi zirkonyum porselen yaptirdim dis etlerim kabardi morardi doktorum degistirdi tekrar ayni seyleri yasadim ustelik kistler de olustu farkli bir doktora gittim ameliyat oldum kaplama degisti simdi dis etim tekrar sismeye koyulasmaya basladi.delirmek uzereyim.benim dis etim mi fazla hassas doktor hatalari mi bilgileriniz icin cook tesekkur

 3. Merhaba benim üstte iki dişim kırıldı dolgu yaptrmıştm 7 8 yıl kullandm düştü geri doktorum zirkonyum yapılmalı diyo ama endişelerim var görünümü nasl olur yemek yerken konusurken rahatsiz edermi ve ne kadar kullanabilirm dişlerime iyi bakmam daha uzun kullanmamda etkili olurmu ?

 4. Merhaba üstte iki disim kirilmisti dolgu yaptrmistm 7 8 yil kullandim sonra düstü şimdi doktorum zirkonyum yapilmali diyo ama benim endiselerim var görüntüsü nasl olur yemek yerken konusurken rahatsiz edermi ne kadar kullanabilrm dişlerime iyi bakarsam daha uzun sure kullanabilirmiyim ?

  • Zirkonyum dişler full estetiktir görünümü güzel olur. Dişlerinize gerekli bakımı yaparsanız uzun yılar kullanabilirsiniz.

 5. merhaba hocam..benim öndeki 7 dişim kaplama yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum..dişlerimden bi şikayetim yok fakat dişlerin üstündeki damaklar artık morarmaya başladı yani mor mu siyahmı tam net değil üniversite diş hastahanesine gittim doktor dişlerin sağlam olduğunu söyledi morluklara bir anlama veremedi..üstelik başka bir doktora gittim kist oluşmuş dedi ama bu üniversite hastahanesindeki doktor röntgen çekti hayır kist yok dedi..bir anlam veremedim..

  • Ozan bey o morarmalar kaplamalar uzun yapıldığı ve metal destekli porselen olduğu için başka bir sebep aramaya gerek yok

  • şuanda kampanyamız mevcut 15,05,2016 ya kadar geçerli
   Yerli implant 1000 TL
   Alman implant 1200 TL
   Porselen diş kaplamalar 250 TL
   Zirkonyum diş kaplamalar 400 TL ‘ dir. Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

 6. Merhaba ben 36 yasindayim..Ama maalesef süt dişlerim hala dökülmedi..üste olan süt dişimin kökü erimiş dedi doktor…şimdi biraz sizliyor ..Doktor zirkonyum yapalım dedi..ama emin olamadım ..implant yaptırmak istedim..3 ay dişsiz gezmek işime gelmedi…zirkoyum düşer mi?? Ağız Kokusu yapar mı? Renk değişikliği olur mu

  • Zirkonyum koku yapmaz, Zirkonyum renk değiştirmez, Zirkonyum dişleri düzgün yapıştırma yapılırsa düşmez efendim

 7. Merhabalar ben gecen cil dislerimi zirkon yaptirdim fakat bu aralar fircaladigimda kaniyor sebebi ne olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir