Zirkonyum diş zararlı mı?

İmplant diş zararlı mı?
Zirkonyum diş zararlı mı?
Zirkonyum diş zararlı mı?

Diş eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bozukluğunu ortadan kaldırmanın implant, zirkonyum kaplama gibi birçok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de, doğal dişlere yakın görünüm sunan zirkonyum dişlerdir. Peki zirkonyum diş zararlı mı? Net bilgi için hekiminize başvurunuz. Devlet hastanelerin randevü oluşturabilir, uzman diş doktorlarından net bilgi alabilirsiniz.

Eğer zararlı ise zirkonyum dişin zararları nelerdir ve bunları ekarte edecek ne gibi faydaları var?

Zirkonyum diş zararlı mı?

Zirkonyum dişin seyrek de olsa diş eti çekilmesi gibi bazı problemlere yol açtığı bilinmektedir. (net bilgi için uzman bir diş hekimine başvurunuz.)

Zirkonyum dişlerin bazı hastalarda ilk kez takıldığında hissizlik gibi duygular oluşturduğu bilinmektedir.

Zirkonyum kaynaklı bazı sorunlar ise zirkonyum dişten ötürü değil diş hekiminin bu dişleri iyi yapıştıramamasından doğar. Örneğin zirkonyum diş sallanması problemi yaşanır ancak diş düşmez. Bu durum hastalara s harfini kullanamama gibi sorunlar yaşatabilirse de zamanla bu durum geçer ve hastalar eski konuşmalarına geri dönerler. Net bilgi için Diş Doktorunuza başvurunuz.

Zirkonyum diş, hekim ya da diş eti yapısı nedeniyle çok nadir de olsa sorun çıkarabilir.
Zirkonyum diş, hekim ya da diş eti yapısı nedeniyle çok nadir de olsa sorun çıkarabilir.

Bahsedilen tüm bu zararlar zirkonyum dişin yapısında bulunan herhangi bir maddenin zararı değil, diş hekiminin uygulamayı hatalı yapmasıyla ilgili zararlardır. Zira zirkonyum birçok metalin alerji yapan kötü özelliklerinin yanında, alerji yapmayan yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Oldukça sert bir yapıya sahip olması da sizi sert yiyecekler yerken bir kırılma korkusundan uzak tutar. Net bilgi için Diş Doktorunuza başvurunuz.

Öte yandan, zirkonyumun diğer bazı metal kaplamalar gibi ağız kanseri riski taşıyıp taşımadığı merak konusu olabilir. Yapılan araştırmalarda  zirkonyumun radyasyon yayması gibi bir durum söz konusu olmadığı ve böyle bir riski hiçbir şekilde barındırmadığı ortaya çıkmıştır. Zira zirkonyum, zirkon dioksit ya da zirkon dioksit denilen eser miktarda radyasyon emisyonu barındırma riski olan unsurlardan saflaştırılarak  stabilize biçimde üretilmektedir.

Kısaca; zirkonyum diş zararlı mıdır sorusu zirkonyum kaplama dişin zararlı değil; aksine alerjik olmaması, sert ve dayanıklı olması, beyaz, ışığı geçiren, diş etine uyumlu, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyeti bulunmayan yapısıyla faydalı olduğu gerçeğiyle cevaplandırılabilir. Net bilgi için Diş Doktorunuza başvurunuz.

13 Yorum

Yorum Yapın
  1. Hocan ust dislerimin 9 alt dislerimin 6 tanesi zirkom kaplama yapiliyor. Dun gecici dislerim takildi ve hic begenmedim. Konusurken s ş ve z harfleri pelteklesti. Nirmaldede s harfine zaten axicik belli olmayan seviyede pelteklik vardi. Gercekleri ypldiginda da ayni sorunlar devam edermi ve gorunum bunun gibimi olur.moralim cok bozuldu dunden beri.

  2. Merhabalar ben on ust dişlerimi zirkonyum porselen yaptirdim dis etlerim kabardi morardi doktorum degistirdi tekrar ayni seyleri yasadim ustelik kistler de olustu farkli bir doktora gittim ameliyat oldum kaplama degisti simdi dis etim tekrar sismeye koyulasmaya basladi.delirmek uzereyim.benim dis etim mi fazla hassas doktor hatalari mi bilgileriniz icin cook tesekkur

  3. Merhaba benim üstte iki dişim kırıldı dolgu yaptrmıştm 7 8 yıl kullandm düştü geri doktorum zirkonyum yapılmalı diyo ama endişelerim var görünümü nasl olur yemek yerken konusurken rahatsiz edermi ve ne kadar kullanabilirm dişlerime iyi bakmam daha uzun kullanmamda etkili olurmu ?

  4. Merhaba üstte iki disim kirilmisti dolgu yaptrmistm 7 8 yil kullandim sonra düstü şimdi doktorum zirkonyum yapilmali diyo ama benim endiselerim var görüntüsü nasl olur yemek yerken konusurken rahatsiz edermi ne kadar kullanabilrm dişlerime iyi bakarsam daha uzun sure kullanabilirmiyim ?

  5. merhaba hocam..benim öndeki 7 dişim kaplama yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum..dişlerimden bi şikayetim yok fakat dişlerin üstündeki damaklar artık morarmaya başladı yani mor mu siyahmı tam net değil üniversite diş hastahanesine gittim doktor dişlerin sağlam olduğunu söyledi morluklara bir anlama veremedi..üstelik başka bir doktora gittim kist oluşmuş dedi ama bu üniversite hastahanesindeki doktor röntgen çekti hayır kist yok dedi..bir anlam veremedim..

  6. Merhaba ben 36 yasindayim..Ama maalesef süt dişlerim hala dökülmedi..üste olan süt dişimin kökü erimiş dedi doktor…şimdi biraz sizliyor ..Doktor zirkonyum yapalım dedi..ama emin olamadım ..implant yaptırmak istedim..3 ay dişsiz gezmek işime gelmedi…zirkoyum düşer mi?? Ağız Kokusu yapar mı? Renk değişikliği olur mu

  7. merhaba ön 3 tane disimi kaplama yapmak istiyorum fakat tedirginim ileriki yillarda dusme koku sallanma gobi olaylarla karsilasirmiyim yada morarirmi dis etim ve porselenmi daha iyi zirkon mu en iyi si hangisidir bana yardimci olurmusun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirkonyum diş

Zirkonyum porselen kaplama nedir?

zirkonyum

Zirkonyum diş eti çekilmesi