Zirkonyum diş kırılır mı?

zirkonyum

Zirkonyum madeni, ABD, Rusya, Hindistan gibi ülkelerde çıkarılan, beyaz renkte, ısı ve korozyon etkisine karşı oldukça dayanıklı, sağlam bir madendir. Zirkonyum dişler, zirkonyum alt yapının üzerine porselen uygulanması ile yapılmaktadır. Diş kaplama uygulamalarında geniş kullanım alanına sahip olan porselen yapılar kırılgan oldukları için alt yapı olarak kullanılan destek materyalinin dirençli olması gereği ortaya çıkmaktadır ve bu aşamada doğal diş görünümüne en yakın, üstün özellikleri ile en çok tercih edilen alt yapı zirkonyum’dur.

Oldukça sağlam olmasına rağmen zirkonyum diş kırılır mı? diye sorulacak olursa, hekim uygulamasındaki hatalar,  laboratuvar ortamından kaynaklı hatalar ve kullanıcıdan kaynaklanan hatalar ve kazalar nedeniyle zirkonyum diş kırılması gerçekleşebilmektedir. Ancak bu oran normal bir dişin kırılması ile aynı derecededir.

Zirkonyum diş kırılır mı? Sorusunu cevaplamak için, zirkonyum alt yapının kırılması ve zirkonyum’un üst yapısındaki porselenin kırılması ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

 Zirkonyum Altyapısının Kırılması

Zirkonyum alt yapı oldukça sağlam bir materyalden yapıldığı için kırılması sık görülebilecek bir durum değildir, buna rağmen kırılma varsa altında yatan neden araştırılmalıdır.

Zirkonyum alt yapının kırılması bir kaç nedenle olabilir,

  1. Dişlere darbe alınması durumunda kırılma olabilir.
  2. Çok sert şeylerin ısırılması durumunda 4-8 dişlik köprülerde kırılma, çatlama görülebilir.
  3. Fazla görülmemekle birlikte doktor tarafından yapılan hatalı uygulamalarla da kırılma olabilir.
  4. Porselen ve zirkonyum alt yapı arasında uyumsuzluk varsa kırılma görülebilir.

Zirkonyum Alt Yapının Kırılmasının Sonuçları

  • Zirkonyum alt yapısının kırılmasının onarımı mümkün değildir, tekrar ölçü alınmalı ve yeniden yapılmalıdır.

 Zirkonyum Üst Yapısının Kırılması

Zirkonyum alt yapı üzerindeki porselenin kırılması durumunda onarım işlemi yapılabilmektedir. Zirkonyum diş kırılır mı? diş kırılsa bile tamir işlemi yapılabilmektedir.

 Zirkonyum Üst Yapısının Kırılmasının Sonuçları

  1. Zirkonyum üst yapısındaki porselenin kırılması durumunda, onarım aynı laboratuvar da yaptırılacaksa aynı fırın ısısı kullanılarak kolaylıkla yapılabilir.
  2. Farklı laboratuvar tarafından yaptırılacaksa, zirkonyum alt yapısının üzerindeki porselenin kırılan porselen ile aynı marka olması ve aynı ısıda uygulama yapılması gerekmektedir. Aynı ısı uygulanmasının temel prensibi kırılma, çatlama ve erimelerin önüne geçmektir.
  3. Eğer kırılma ufak çaplı bir kırılma ise porselen yapıştırıcılar da geçici çözüm olarak kullanılabilir.

Zirkonyum dişleriniz kırılmadı yerinden çıktı ise bir önceki  Zirkonyum diş çıkması konulu makalemize okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zirkonyum

Zirkonyum diş çıkması

Acil Diş 7-24