Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi

Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi

Zirkonyum kaplama diş yaptırmak isteyen kişilerin sıkça kafasını kurcalayan bir konu, zirkonyum kaynaklı diş eti çekilmesi problemidir. Diş eti çekilmesi çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilecek olan bir sağlık problemidir ve hafife alınmamalıdır. Aksi takdirde zaman içerisinde dişler uzamaya ve köklerini belli etmeye başlar. Bu durum uzun süre tedavi edilmezse dişlerde dökülme meydana gelir. Düzenli olarak bakım gerçekleştirilmemesi ve dişler üzerinde oluşan bakteriler bu sorunun temel nedenlerindendir. Bunun yanı sıra hatalı diş fırçalama da diş eti çekilmesine sebep olur.

Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Hemen belirtelim ki, doğrudan zirkonyum kaynaklı bir diş eti çekilmesi probleminin olabileceğini ifade etmek zordur.  Zira diş eti çekilmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlar,

  • Diş taşı ve bakteriler,
  • Yaşın ilerlemesi,
  • Diş gıcırdatma problemleri,
  • Ortodontik sorunlar (diş çapraşıklığı),
  • Diş eti iltihapları,
  • Travmatik ve cerrahi yaralanmalar ile yanlış ve sık kürdan kullanımı,
  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Kötü ve düzensiz beslenme,
  • Şeker, kalp hastalıkları işe gebelik, menapoz gibi hormonal değişimlere neden olan durumlar,
  • Doğum kontrol, anti-depresan ve kalp ilaçları,

Zirkonyum dişler oluşturulurken, bilgisayar destekli sistemlerden faydalanılır. Böylece diş köklerine yakın bölgeler de sıfır hataya yakın ağız ile uyumlu şekilde oluşturulur. Dişin üzerine eklenmesi sonucunda da hava sızdırması ve benzeri sorunların oluşması söz konusu olmaz. Ancak ilerleyen yaşla birlikte ufak miktarda da olsa diş eti çekilmesi meydana gelebilir. Bu durum bir hastalık belirtisi değildir ve zirkonyum kaplama yapan kişilerde de herkeste oluşan doğal çekilme miktarı kadardır. Zirkonyum diş eti çekilmesi alerjik rahatsızlıklar meydana getirmez. Zirkonyum madeninin diş eti ile olan uyumu, ağız sağlığını tehdit etmediğinden zirkonyum diş güvenle kullanılabilir

Diş eti çekilmesinin sebep olduğu en önemli sorunların başında renk değişimi vardır. Diş eti çekilmeye başladıkça, diş köklerinde gri metal rengi görülmeye başlar ve bu değişim hastaları son derece rahatsız eder. Ancak zirkonyum kaplama, diş eti çekilmesi durumunda böyle bir renk değişimine uğramaz. Çekilme meydana geldikçe diş ile aynı renkte bir parlama olur ve hastalar da bu sayede estetik açıdan kendilerini rahatsız hissetmezler. Bunun yanı sıra tekrar kaplama yapmaya veya tedavi görmeye de ihtiyaçları bulunmaz.

Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Zirkonyum diş eti çekilme sorununu önlemenin ilk ve öncelikli yolu diş bakımın sürekli ve doğru bir biçimde gerçekleştirmesidir. Bunun için dişler günde en az 3 kez fırçalanmalı ve fırçanın ulaşamadığı yerler için de sık sık diş ipi kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra, varsa sigara kullanımını bırakmak, ağız duşu ve gargara gibi yöntemleri kullanmak diş eti çekilmesini büyük ölçüde önlemektedir.

Zirkonyum Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Açıkça ifade etmek gerekir ki, diş eti çekilmesi problemi bir kez yaşandıktan sonra diş etlerinin eski haline getirilmesi oldukça güçtür. Zaten bu tedavi eski haline getirme amacından çok, çekilmenin ilerlemesinin durdurulması amacını güder. Bu da çekilmeye neden olan taş ve bakterilerin kazınmasıyla olur. Eğer çok fazla çekilme mevcutsa, en çok 1-2 dişe uygulanmak kaydıyla başka yerden alınan bir yumuşak dokunun, çekilmenin gerçekleştiği yere yapıştırılması yöntemi uygulanabilir.

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi Yöntemi

Zirkonyum diş eti çekilmesine karşı en iyi tedavi yöntemi, bunun hiç gerçekleşmemesi için ağız ve diş bakımını iyi yapmaktır. Bazı kaynaklarda kısık ateşte 1 bardak su ile 5 dakika kadar kaynatılan 1-2 kaşık kır papatyası kürünün dişler fırçalandıktan sonra gargara şekilde uygulanmasının, diş eti çekilmesine iyi geldiği ifade edilmektedir.Aynı şekilde demlenmiş nane çayı gargarası veya nane kullanımının dişeti çekilmesini engeller.

Sonuç olarak diş eti çekilmesi riski nedeniyle zirkonyum kaplama tercihinden kaçınılmamalı, diş eti çekilme probleminin doğru bakım yapılmadığı taktirde ilerleyen yaşla birlikte herkeste meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Zirkonyum kaplama dişler, estetik ve doğal görünüm için uygulanabilecek olan güvenli alternatiflerin başında gelir.

Yorum

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir