Zirkonyum diş çıkması

zirkonyum

İnsanlar sürekli birbirleriyle iletişim halinde olan kimi zaman bakışlarıyla kimi zaman da gülüşleriyle hislerinin ve düşündüklerini ifade edebilen varlıklardır. İletişimi sıcak ve samimi kılan araç genellikle gülüşlerimiz olmaktadır. Ancak her insan güzel bir gülümseme için doğuştan güzel dişlere sahip olamayabilmektedir.  Zaman zaman da bazı kişilerde var olan güzel dişler sigara, alkol, asitli yiyecek ve içeceklerin kullanımı ile aşınıp zarar görebilmekte, ortaya kötü görüntülü dişler çıkabilmektedir.

Zirkonyum ve Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum metali Martin HeinrichKlaproth tarafından 1789 yılında keşfedilmiştir. Zirkonyum elementi 1824 yılında ise JonsJakobBerzelius tarafından yeniden izole edilmiştir.

Zirkonyum elementi,

 • Sıcaklığa ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Oldukça reaksiyona girmeye istekli bir madde olup, havada ve sıvı içerisinde hızlıca oksitle kaplanır ve korozyona dayanıklı, dirençli bir hale gelir.
 • Diş hekimleri tarafından ise zirkonyum minerali zirkonyadan elde edilen zirkonya seramiği formunda faydalanılmaktadır.
 • Zirkonyum metali rengi dolayısıyla da diş hekimleri tarafından diş estetiği uygulama ve tedavilerinde alt yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Gerekmedikçe dişlerinize hiç bir müdahalede bulundurmamanızı öneriyoruz. Kesinlikle uzman diş hekimleri ile görüşmeden işlem yaptırmayınız. Devletimizin bu hususta bir çok imkanı ve hastanesi mevcuttur.

Zirkonyum d çıkması nasıl olur? Sebepleri nelerdir?

Diş hekimleri tarafından son yıllarda uygulanan yöntemlere kıyasla Zirkonyum diş uygulaması oldukça dayanıklı ve sağlıklıdır. Zirkonyum dişlerin kırılma olasılığı porselen dişlere göre oldukça düşüktür.

Zirkonyum dişlerde ters ve güçlü kuvvet uygulanması halinde bazı çatlamalar meydana gelebilir. Ancak bu tarz çatlamaların meydana gelmesi oldukça zor ve neredeyse sağlam dişin kırılma ihtimali ile aynıdır. Diş hekimleri tarafından zirkonyum diş çıkması klinik ortamda tamir edilebilmektedir. Zirkonyum kaplamanın altında dişte geçen zamanla birlikte çürüme başladıysa zirkonyum diş çıkması olayı ile karşı karşıya kalınabilir. Bu ve buna benzer durumlarda diş tedavi edilir, kaplama yeniden yapılır. Zirkonyum diş çıkması nasıl olur? Sebepleri nelerdir? sorusuna böyle kısa cevap verebiliriz.

Bir önceki konumuz  zirkonyum kaplama diş hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yorum

Yorum Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  lazer diş

  Lazer Diş Beyazlatma Acıtır Mı

  zirkonyum

  Zirkonyum diş kırılır mı?