Porselen Dişin Zararları

zirkonyum

Genel anlamda porselen dişin zararları konusunda ilk etapta bir olumsuzluktan bahsetmek oldukça zor. Son 10-12 yıldır oldukça gelişen diş teknolojisi sayesinde diş kaplaması ya da diş protezi olarak adlandırılan uygulamaların oldukça geniş bir çerçevede birçok faydasından bahsedebilirken, porselen dişin zararları açısından uygulamanın geneli için olumsuzluktan bahsedilebilecek çok fazla durumla karşılaşılmış değil. Porselen dişin zararları açısından, bunun zararlı olduğundan bahseden hastaların önemli bir bölümünün tedavinin masraflarını pasifize etmek için bu işin ehli olmayan diş hekimlerini seçtikleri kolaylıkla görülmektedir. Ortodontik desteğin sağlanmadığı porselen diş uygulamaları hem çok ağrılı olmakta, hem de hasta estetik açıdan umduğunu bulamamaktadır.

Maliyeti düşürmek için kalitesiz malzeme kullanımı:

Bu işi daha ucuz fiyatlara yapan diş hekimlerinin diş protezleri konusunda oldukça kalitesiz malzeme kullanmaları kaçınılmaz olmaktadır. Porselen diş teknolojisi yıllar içine yayılmış ve yıllar içerisinde gelişen uygulamalardır. Bu nedenle maliyeti düşürmek için en eski plastik bazlı porselen kaplamalar kullanıldığında hastalar bundan memnun kalmayacak; hem de bunun sonucunda bu protezin çok kısa ömürlü olduğu ve bir süre sonra da koku yaptığı görülecektir. Bu nedenle porselen dişin zararları yaşanmak istenmiyorsa ilk yapılması gereken ucuz maliyetler çıkaran diş hekimlerine itibar edilmemesi olacaktır.

Estetik kaygısı:

Günümüzde tercih edilen porselen diş kaplamaları için en önemli nokta, bu uygulamanın sağladığı estetik kazanımlar ve doğal görünümdür. Yukarıda bahsedildiği gibi ehil olmayan ellerde yapılan porselen diş protezleri bu estetiği sağlamayacağı gibi, dişleri ilk halinden daha kötü duruma getirerek, geri dönülmesi imkansız durumlarla da karşılaşılmasına olanak sağlayabilir. Bu nedenle porselen dişin zararlarından bahsedenler için anahtar kelime estetik memnuniyetsizliğidir.

Dişlerin doğal renklerinden farklı görünmesi:

Porselen dişin zararlarından biri de, en güncel malzemeler kullanılmayan ve maliyeti düşürmek için tercih edilen kaplama durumlarında, ortaya çıkan protezin dişlerin doğal renginden farklı olması durumudur. Bu nedenle özellikle zirkonyum kaplama tercih edilmeli, diş hekiminden bu yönde talepte bulunulmalıdır. Zirkonyum kaplama ayrıca ağrı durumunu da minumuma indirmekte, çürük oluşumunu ve diş taşı durumunu da en aza indirmektedir.

Kaynak [1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zirkonyum

Porselen Diş Avantaj Ve Dezavantajları

zirkonyum

Kaplama Diş Fiyatı