Porselen Diş Uygulaması

zirkonyum

Porselen diş uygulaması genellikle üç farklı durum için tercih edilen bir uygulamadır. Genel anlamda porselen dişler:

 • Dişlerinde estetik açıdan bozukluk bulunan, diş şeklinin yanında, yapısında da bozukluk olan kişiler için estetik açıdan olumlu bir görüntü yaratmak için
 • Herhangi bir kaza vb. gibi bir durum dolayısıyla hasar görmüş, aşınmış, kırılmış dişler için de porselen diş uygulaması yapılmalıdır. Burada önemli olan nokta dişlerin dolgu yapılamayacak kadar yıpranmış olmasıdır.
 • Dişlerdeki çapraşık görüntünün giderilmesinde de porselen diş uygulamasına başvurulmaktadır. Tüm bu görüntülerin, hastaları görünüm açıdan rahatsız ediyor olması da çok önemlidir.

Porselen diş uygulaması özellikle estetik bozukluk durumlarında kullanılan bir uygulama olsa da, bu yöntemi seçen hastaların ve hekimlerin sadece estetik kaygılarla bunu tercih ediyor olmaları da ilk bakışta çok olumlu bir durum değildir. Çünkü sadece estetik açıdan tercih edilen porselen dişler ortodontik tedaviyle birleşmediğinde mevcut olan yapının da bozulması söz konusu olabilir. Bu yapı bozulması dişlere daha fazla zarar verebilirken; çiğneme başta olmak üzere konuşma bozukluklarına da neden olabilir.
Hastaların porselen diş konusunda yaptığı en önemli hatalar nelerdir?
Bu konuda yapılan büyük bir hata da porselen diş uygulaması yaptıran hastaların bu konuda ortodonti uzmanını tercih etmemelerdir. Maliyeti diğer uygulamalara göre yüksek olabilen porselen diş fiyatlarının ucuz olması nedeniyle ehil olmayan kişi ve diş teknisyenlere yaptırıldığında geri dönülmeyen veya geri dönüşü için çok zahmet gerektiren zararlar oluşabilir.
Porselen diş tedavisinde zaman kavramı ve estetik kaygısı:
Porselen dişlerde tedavi süreci diğer diş uygulamalarına göre kısmen daha fazladır. Bu nedenle zaman darlığı bulunan ya da çok uzun bir süre ortodonti diş teli tedavisine katlanamayacak hastalar zaman zaman ortodontik tedavi istemeyebilirler. Bu durumda bu tedaviden vaz geçilerek, dişlere tam kaplama (komple porselen) yapılarak estetik kaygıların önüne geçilmesi mümkündür. Porselen diş uygulaması estetik açıdan çok önemli bir uygulama olduğu için, bu kaygıların oldukça fazla olduğu durumlarda uzman diş hekimi kontrolünde değişik ve çok çeşitli porselen kaplama diş yapımı da kullanılabilir.

Porselen Diş Uygulaması Nedir?

Porselen dişler kişilerin ağız yapılarına uygun olarak hazırlanan; uygulama yapılacak dişlerin üzeri tıraşlanarak yapılan (genelde ortalama 1mm) ve dişlerin üzerine oturtularak tamamlanan uygulamaya verilen addır. Porselen diş uygulaması nedir tanımını açacak olursak, yalın anlamda bu uygulamanın bir protez uygulaması olduğunu belirtmek de çok yanlış olmayacaktır. Bu işlemin bitiminde amaçlanan hususun, başta dişlerin korunması olmak üzere, estetik kaygıların giderilmesi, estetiğin sağlanabilmesi, kişilerin yüzlerine gülümsemenin yeniden oturtulması, estetik açıdan problemli olan dişlerin onarılarak hastanın öz güvenin sağlanması olarak açıklanabilir. Bunun yanında zayıflamış dişlerin güçlendirilmesi ve ağız, diş ve çene yapısının işlevselliğinin arttırılabilmesi için de diş estetiği çok önem taşıyan bir uygulamadır.

Hangi durumlarda porselen diş tedavisine ihtiyaç duyulur?

Porselen diş nedir nedir açıklamasında en önemli olan durum, hangi problemlerin giderilmesinde bu uygulamaya ihtiyaç duyulduğunu anlaşılması gerektiğiyle paraleldir. Porselen diş tedavisi özellikle estetik diş problemlerinin giderilmesi için çok önemlidir. Dişlerin yapısının ve şeklinin bozuk olduğu durumlarda porselen diş uygulaması hastalara rahat bir nefes alma imkanı verdiği kadar, kaybolan özgüvenin yerli yerine gelmesi bakımından da çok önemlidir. Estetik kaygısı dışında, zaman içinde çok yıpranmış, hasar görmüş, herhangi bir kaza sebebiyle kırılmış ve aşınmış dişler için, eğer dolgu yapılarak onarım mümkün değilse porselen diş yapımı tek çare olarak göze çarpmaktadır. Porselen diş tanımında göze çarpan başka bir nokta da doğuştan problemli dişler (örneğin çapraşık dişler) için de çok başarılı sonuçlar doğuran bir uygulamadan bahsedilmesinin yanlış olmayacağıdır. Yinede kesinlikle uzman bir diş hekimine muayene olarak karar verebilirsiniz. Gerekmedikçe hiç bir müdahalede bulundurmanızı önermiyoruz.

Estetik görünümün aracı:

Porselen dişler tüm bu bahsedilen problemlerin giderilmesi yanında, hastalara sunduğu estetik çözümler oldukça önemlidir. Estetik açıdan problemli olan birçok diş probleminin çözümünde kesin sonuç sağlayan porselen dişlerin tercihinde estetik çözümlerin yanında ortodontik destek alınması da çok önemlidir. Bunun yanında maddi olarak diğer uygulamalara göre ekstra maliyetler çıkarabilen porselen diş nedir tanımlaması için asla ucuz maliyetli kişilere yönelmemek gerekir.

Kaynak [1]

Yorum

Yorum Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  implant

  Porselen diş fiyatları

  zirkonyum

  Porselen Diş Avantaj Ve Dezavantajları