Porselen Diş Avantaj Ve Dezavantajları

zirkonyum

Özellikle son 10 yıl içinde müthiş bir değişim ve gelişim geçiren estetik diş hekimliği, bu gelişmelerin önemli bir ürünü olarak porselen diş tedavisinde de oldukça ilerlemeler kaydetmeyi başarmıştır. Porselen diş avantaj ve dezavantajları yine de bu uygulamayı yaptıracak hastalar tarafından iyi bir şekilde irdelenmelidir. Bu yolla herhangi bir sebeple estetik açıdan problemli olan, ya da zaman içinde yaşanan problemlerle oldukça hasarlı bir yapı içerisinde bulunan dişler için yapılan porselen diş onarımları oldukça önem taşımaktadır.

Sadece diş eksiklerinin tamamlanması değil, estetik açıdan da doğal bir görünüme kavuşulması:

Gelişen diş teknolojisi sayesinde porselen diş avantaj ve dezavantajları iyi irdelendiğinde bu uygulamayı tercih eden hastalar için sadece hasarlı dişlerin onarımı ya da protezleri değil; estetik açıdan da doğal bir görünüme kavuşabilmek çok önemlidir. Bu önemi pozitif yolla sağlayan bir uygulama ya da diş protezi olarak açıklanan porselen dişler, herhalde bu uygulamanın en önemli unsuru olarak bir süre daha görülmeye devam edeceklerdir. Birkaç yıl öncesine kadar sadece diş dolgularıyla yetinmek zorunda kalan hastalar porselen dişler sayesinde çok önemli bir diş onarım uygulamasına kavuşmuş duruma gelmişlerdir.

Porselen diş avantaj ve dezavantajları konusunda neler söylenebilir?

Bunun için aslında zaman içerisine bakmak gerekiyor. Diş onarımları ve diş tedavileri için yapılan ilk uygulamalardan olan ve ilk diş kaplaması olarak da adlandırılabilen akrilik diş materyalleri; plastik bir uygulama olmasının yanında zamanla oluşan kötü kokusuyla da bir anlamda zoraki kullanılan bir kaplama olarak da görülmekteydi. Daha sonra plastik materyalleri sona erdirmek için metal alaşımlı porselenler geliştirilmeye başlandı. Bu uygulama, metal destekli porselen diş üzerine oldukça ince metal bir kaplamayla hazırlanarak hem kötü kokunun önüne geçildi, hem de daha uzun süre korunma sağlamaya çalışıldı. Dayanıklılık sağlandıktan sonra da, bu kez estetik kaygıların giderilmesi için arayışlar yapılmaya başlandı. Bunun sonucunda porselenlerin içerisindeki metalden tamamen vazgeçilerek saf porselen(empress) ve zirkonyum diş alaşımlı porselen kaplamalar kullanılmaya başlandı. Porselen diş avantaj ve dezavantajları açısından bu şekilde de bakıldığında son kullanılan diş teknolojisine sahip porselen dişler için pek bir dezavantaj durumundan bahsedilememektedir.

Kaynak [1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zirkonyum

Porselen Diş Uygulaması

zirkonyum

Porselen Dişin Zararları