Ortodonti tel tedavisi

ortodonti

Ortodonti’de yaygın olarak kullanılan ortodonti  tel tedavisi şeklidir. Bu tedavi şekli sayesinde ortodontik bozuklukların önüne geçilebilmekte sağlıklı bir çene yapısı ile diş yapısına kavuşulabilmektedir. Yapılacak olan tedavinin süresi, tedavi şekli, izlenecek yollar ve tedavi sonrası uygulanacak yardımcı tedaviler kişiden kişiye farklılık göstermesine rağmen genel olarak yapılan uygulamalar mevcuttur.

Ortodonti tel tedavisi ne kadar sürer?

Ortodonti tel tedavisi ne kadar sürer  soruya kesin olarak şu kadar sürebilir diye bir cevap verebilmek doğru olmayacaktır. Çünkü bu süreç ortodonti bozukluğunun şiddetine, hastanın yaşına bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel anlamda bir süre vermek gerekirse 6 ay ile 3 yıl arasında değişen süre zarflarında (araştırmalar ışığında 1,5 – 2 yıl denilebilir) tedavi tamamlanmaktadır.

Ortodonti tel tedavi şekli nasıldır?

Ortodonti nasıl yapılır?

Genelde şekil bozuklukları ve çarpıklıları engelleyebilmek için tel tedavisi uygulanmaktadır. Ortodonti tel tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle çok iyi bir ağzı hijyenine sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca dişler kuru olmalıdır. Müdahale esnasında tükürüğü izole edecek bazı aletler kullanılmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra dişlere braket adı verilen insan sağlığını tehdit etmeyen çeşitli metallerden yapılan veya şeffaf olup estetiksel açıdan sorun olmayacak porselen braketler kullanılır. Ortodonti tel tedavi şekli nasıldır sorusuna kısa bir cevap verdik tabii ki  buradan bahsetmediğimiz ortodonti tedavileri de mevcuttur.

Tedavi sonrası diş tellerinin bakımı

Tedavi sonrası diş tellerinin bakımının önemlidir.Dişlerinize tel takıldıktan sonra ortodonti tedavi sonrası olarak en çok dikkat etmeniz gereken ağız temizliği ve yenilen gıdaların dikkatli seçilmesi konularıdır. Çünkü dişlerin çapraşık olduğu bir ağızda besinler daha fazla diş aralarına kaçmakta ve üzerinde bulunan tellerde çok fazla besin birikimi olmaktadır. Bu besin artıklarının bakteriler tarafından parçalanması sonucunda diş çürükleri ve diş eti hastalıkları meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak da dişler üzerine yapıştırılan telin kopmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple şekerli ve asitli yiyecek ve içeceklerden tedavi süresince kaçınmak tedavi süresini kısaltacağı gibi ekstra komplikasyonların olmasına da engel olacaktır.

Diş telleri kullanmak psikolojik olarak özellikle çocuklarda mutsuzluğa ve dalga geçilme korkusuna sebep olmaktadır. Bu konuda çocuğunuz ile görüşmeli eğer diş teli kullanmaz ise ilerde ortodonti sağlığı açısından daha komik durumlara düşebileceği anlatılmalıdır. Tellerin çıkarılmasından sonra hiçbir şekilde leke kalmayacağı tedavi bittikten sonra dış görünüşünün eskisinden çok daha iyi olacağı konusunda motive edici konuşmalar yapılmalıdır.

Lütfen bu makalemizi de okuyunuz!  Diş teli tedavisinden önce ortodontistinize sormanız gerekenler

Kaynak [1]

Yorum

Yorum Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  implant

  implant tedavisi

  zirkonyum

  zirkonyum kaplama diş