Ortodonti Nedir? Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortodonti Nedir? Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortodonti nedir? Ortodonti, yaygın olarak bilinen adıyla diş teli tedavisi yüz ve çene bölgesinde meydana gelen bozuklukların teşhisi ve bunların yüze en uyumlu ve en iyi şekilde tedavisiyle ilgilenir. Okuduğunuz bu yazı ortodonti hakkında merak ettiğiniz her şeyi detaylı bir şekilde açığa kavuşturmak amacıyla kaleme alındı.

Ortodontik tedaviye karar vermeden önce nelere dikkat edilmelidir?

  • Henüz bir ortodontistiniz yoksa arkadaşlarınızın ve diş hekiminizin tavsiyelerine kulak verin.
  • Birkaç ortodontistten fikir almanızı öneririz. Nitekim doktorların tedavi önerileri arasındaki farklılıkları görecekseniz. Genellikle ortodontistler çok basit vakalar dışında tüm kayıtlar alındıktan sonra gerekli tedaviye karar verirler. Bu tarzda çalışan hekimlere kulak vermenizde fayda var.
  • Özellikle diş çekimi ve çene cerrahisi gerektiren olgularda dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.
  • Tedavi maliyetleri vakanın durumuna göre ve estetik ürün talebine göre farklılıklar göstermektedirler. Ülkemizde üst ve alt dişleri ilgilendiren sabit ortodontik tedavilerin genelikle 3000 tl civarında bir maliyeti vardır.
  • Eğer sosyal güvenliğiniz varsa çevrenizdeki üniversite hastanelerine başvurabilirsiniz. Bu kurumlarda karşılaşacağınız zorluklar genellikle hasta yoğunluğundan ileri gelen sıra problemi ve sadece haftaiçi sabah 9 akşam 4 saatleri arasında hizmet vermeleridir.
  • Çok düşük fiyat veren hekimlere kuşkuyla bakmanızda ve ortodonti uzmanlığı olup olmadığını sorgulamanızda fayda var.
  • Braketlenmeye hazır olduğunuzda artık onların da sizin bir parçanız olacağına ve hayatınızın yaklaşık 2 senesini beraber geçireceğinize kendinizi hazırlayın. Braket takmanın moda olduğu bu günlerde onlara yeterli özeni gösterdiğinizde ve ortodontistinizin önerilerini dikkate aldığınızda sonuçlardan çok memnun kalacağınızı göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir