implantların iyileşme süreçleri?

dental

İmplantlar çene kemiği içerisinde yerleştirildikleri andan itibaren implantların iyileşme süreçleri başlamaktadır. Genel anestezi kullanılmadan yapılan implant diş tedavilerinde hastaya doktor tarafından gerekli uyarılar yapılarak kullanacağı ilaçlar verilir lokal anestezi etkisini yitirdikten sonra hasta normal hayatına dönebilmektedir. Bazı özel durumlarda hastalara genel anestezi verilmektedir bu sebeple hasta 4 – 5 saat kadar gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilmektedir.

İmplantın bu kadar çabuk iyileşmesinin sebebi ağız dokusudur. Ağız dokusunda sağlanan tükürükler çene kemiğine vidalanan implantın iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır. Çünkü implant özelliğinden dolayı çene kemiğinin pürüzlendirilmiş yüzeyine yapışmakta ve çene kemiğinin kendisini sarmasını sağlamaktadır. İmplant tedavisi için çene kemiği özelliği ve sağlamlığı önemli bir yer teşkil etmektedir. Sağlıklı bir çene kemiğine sahip olan implant takılan kişi 1 ay içerisinde tamamıyla iyileşebilmektedir. İmplantların iyileşme süreçlerine etki eden etmenleri maddelersek eğer;

  • İmplantın kalitesi
  • Çene kemiği sağlığı
  • Sigara içmeme
  • Hekimin cerrahi müdahale başarısı
  • Hastanın implant takımından sonra doktorun söylediklerine harfiyen uyması

implantların iyileşme süreçleri

Takılan implantların %3 kayıp implant olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.

  1. İlk 2 saat bir şey yememek: İlk 2 saatlik süreçte implant yapılan alan ve implant birbirlerini tabiri caiz olursa tanımak ve birbirilerini kabul etmeye çalışmaktadırlar ve bu durumun dış etkenler tarafından (ekmek kırıntısı, fındık, fıstık tarzı kuruyemiş vb.)engellendiğinde implant kaybına sebep olmaktadır.
  2. 24 saat sigara içmemek: Sigara implant tedavisinin düşmanıdır. İmplant tedavisi olacak bir hasta 15 gün önceden sigarayı bırakmış olmalı ve implant takıldıktan sonra 1 ay boyunca sigara içmemelidir. Ancak ilk 24 saat sigara içmek demek implantın sağlıksız olarak çene kemiğine sabitlenmesine sebep olacağından implant kayıpları yaşanmaktadır.
  3. Sıcak ve sert gıdaları 24 saat tüketmemek: Özellikle aşırı sıcak (çay, kahve, süt vb.) içecekler implantın çene kemiği bağlantısına zarar vereceğinden dolayı kesinlikle tüketilmemelidir. Sert yiyeceklerde 24 saat süresince yenilmemeli ve implant diş kesinlikle zorlanmamalıdır.

Kesinlikle uzman diş doktorları hariç bilgi almayınız. Mutlaka konu hakkında net ve doğru bilgi için doktorunuza danışınız.

Yorum

Yorum Yapın
  1. Benim anne annemin hiç dişleri yok ortalama olarak kaç günde sorunsuz olarak dişlerine kavuşabilir. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant

implant dişin faydaları nelerdir?

dental

implant diş nedir?