İmplant tedavisi ne kadar sürer?

implant tedavisi ne kadar sürer?
implant tedavisi ne kadar sürer?

Diş tedavileri bilindiği üzere uzun süren tedavilerdir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte diş tedavi süreçleri bir hayli kısalmıştır. Ancak dişlerin bir yapılış ve yerleşim süresi ve birde damakların ve ağız içinin alışım süresi vardır. Her türlü diş tedavilerinin aşamaları olduğu gibi implant diş tedavisi de belli aşamalardan oluşur. Tedavi öncesinde bazı tetkikler yapılır.

İmplant tedavisinin süresi ve başarısı, hastanın genel sağlık durumu ile beraber implantın yerleştirileceği çene kemiğinin durumu, kalınlığı, hatta kemiğin tipine, yumuşak dokunun özelliklerine, çene kemiği üzerinde implantın yerleştirileceği bölge ve bu bölgenin genişliğine, uygulanacak implant tipine bağlı olarak değişir.

Diş kayıpları yaşayan insanlarda herkesin rahatlıkla görebileceği gibi yüzde çökmeler oluşur. Bu çökmeler kayıp dişten dolayı çene kemiğinin o bölgesinde yaşanan kemik dokusu kayıplarından meydana gelir. Bu yüzden diş kayıplarında kemik erimesine meydan verilmeden implant yaptırmada çok geç kalınmamalıdır.

İmplantlar çene kemiğinde yaşanacak kemik dokusu kayıplarını yani kemik erimesini önler. Dolayısıyla yüzdeki estetik görünüm bozukluğu da önlenmiş olur.

implant tedavi süresi neye göre değişir?

Çene kemiğinin implantı taşıyacak yoğunluk ve kalınlıkta olması gerekir. Hatta diş hekimliğinde çene kemiği bu özelliklere göre farklı kalite sınıflarına ayrılır. Çene kemiğinde erimeler oluşmuşsa bu durum tedaviyi zorlaştırır tedavi süresini uzatır. Böyle durumlarda implant öncesi çene kemiğinin güçlendirilmesi için bir ön tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Çene kemiğinin kalınlık ve yüksekliği yeterli ise yani çene kemiğinin kalitesi implatn için yeterli ise tedaviye hemen başlanır. Bazı hastalarda diş çekimi de dâhil tek bir seansta hastaya implant yapılabildiği gibi bu süre bazı hastalarda yapılan implant üzerine protezin yerleştirilmesi işlemi ile birlikte bir-iki ay sürebilir. Ancak hasta bu süre içerisinde geçici protezlerle rahat ettirilir. Psikolojik veya fiziksel bir rahatsızlık yaşamaz.

 ÖZET

İmplant tedavisi süresi hastadan hastaya değişmekle birlikte iki seans ile 1-3 ay arasında değişmektedir. Eğer çene kemiğinde veya diş etlerinde sorunlar varsa önce bu sorunların giderilmesi için geçen süreler dahil toplam implant tedavi süresi 5-8 aya kadar uzayabilir.

Kaynak: [1]

5 Yorum

Yorum Yapın
  1. Merhaba
    Ben yurtdışında yaşıyorum. Türkiye’ye gelip implant yaptırmak istiyorum fakat 5 hafta iznim var. Bu süre zarfında tek diş implant uygulaması yapılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant

Implant diş nasıl yapılır?