İmplant renk uyumu

Hastaların implant tedavisi hakkında sıkça merak ettikleri konu renk uyumudur. Bu yazımızda, implant renkleri ve implant dişin renk bakımından diğer dişlerlerle  uyumlu olup olmadığı konularını ele aldık.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, implant tedavilerinde kullanılan bütün malzemeler vücudun kolay uyum sağlayabileceği yapıdadır. Diş implantının kullanım, rahatlık ve estetik açılardan diğer tedavi yöntemlerine göre sıkça tercih edilmesinin nedenlerinden biri de budur.

Implant renk uyumu nasıl sağlanır?

İmplant nasıl yapılır başlıklı yazımızda detaylı olarak açıklandığı üzere, implant yapılırken implant malzemelerin çene kemiği içerisine yerleştirilmesi işleminden sonra 1-3 ay arası iyileşme süreci beklenir ve bu arada implant yapı üzerine yerleştirilecek protez üretilir. Bu protez üretilmeden önce hastanın ağız ölçümleri yapılır ve renk uyumu değerlendirilir. Alınan ölçüler ve renk uyum değerleri ışığında hastanın ağız yapısına uyacak, doğal dişleri ile uyumlu ve estetik açıdan sorun yaşatmayacak olan protezlerin provası yapılır ve bu protezlere son şekilleri verilir. Protez üretildikten sonra hasta ve hekimin kararına göre zirkonyum, kuron kaplamalardan birisi seçilerek implant yapının üstüne doğal görünümlü implant diş yerleştirilir.

Sonuç olarak implant yapılacak dişin rengi, hekim ve hasta tarafından birlikte seçilerek titiz bir üretim ve prova aşamasından geçildikten sonra belirlendiği için herhangi bir renk uyumsuzluğu yaşanmaz. Özellikle kaplama implant dişte kullanılan malzeme ışığı geçirgen yapıda olduğundan hastanın doğal diş rengine oldukça yakın sonuçlar elde edilir. Net bilgi için doktorunuza danışınız.

İmplant diş renkleri

Aşağıda, fikir sahibi olmanız açısında diş renkleri ve kodları verilmiştir. Görmüş olduğunuz renkler her monitörün kontrast ve parlaklığına göre değişebilecek olduğundan bilimsel bir geçerlilik taşımamakta, yalnızca fikir sahibi olmanızı amaçlamaktadır.

İmplant diş renkleri
İmplant ve protez tedavisinde kullanılan renklerin bir kısmı

İmplant diş sararır mı?

Oluşturulan protezin istenen rengi koruması için hastanın tedavi sürecinden sonra da ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekir. Özellikle sigara, alkol ve diğer leke yapıcı özellikteki ürünlerin sık tüketimi ile gerekli bakım ve düzenli doktor ziyaretlerinin yapılmaması durumunda protezlerin renk kaybına uğraması veya sararması söz konusu olabilir.

implant renk uyumu diş bakımı, fırçalama, diş ipi kullanımı, ağız gargarası ile düzenli olarak yapılması ve doktorun vereceği öneriler dikkate alınarak uzun süre korunabilir. Net bilgiyi sadece hekiminizden alınız. Devlet hastanelerimizden randevü alarak uzman doktorların verdiği bilgiler hariç hiç bir bilgiye bağlı kalmamanızı öneriyoruz.

Yorum

Yorum Yapın
  1. Ön iki dişim çekildi ve yan dişlere köprü olacak şekilde toplam 4 dişime zirkonyum kuron kaplama yapıldı. Ancak ön iki dişimi küçültmek için damak yapıldı. fazla güldüğümde kahkaha attığımda damak görünüyor. ön iki dişim damağı kendi damağım rengi ile uyum sağlamıyor. bu damak rengi zamanla kendi damağım rengine yakın olur mu?. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zirkonyum

Zirkonyum diş eti çekilmesi

implant

İmplant enfeksiyonu ve peri-implantitis