İmplant neden düşer?

implant

Yapılan hiçbir implantın diğer tıbbi işlemlerde olduğu gibi kesin bir garantisi olamaz, gelişen tıbbi teknoloji ve bilimsel seviyeye bağlı olarak çok azalmış olsa da, implant uygulamalarında da başarısızlık riski vardır. Yapılan implantlar, hekimin beceri düzeyinin düşük olması, yanlış teşhis ve tedavi, çalışma ortamı ve kullanılan aletlerin yeterince temiz (hijyenik) olmamasına bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar, yanlı veya hastanın dokusuyla uyumlu olmayan malzeme seçimi, implant yapılan dokunun aşırı hassas olması, hastanın hekim tavsiyelerini dinlememesi gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak tutmayıp başarısızlıkla sonuçlanabilir.

İmplant neden tutmaz?

İmplantın düşmesinin yukarıda saydığımız nedenlerini iki ana grupta toplayabiliriz. Bu nedenlerin birincisi hekimden kaynaklanan başarısızlık diğeri ise hastaya bağlı başarısızlıktır.

İmplant uygulamasında hekimden kaynaklanan başarısızlığın temel nedeni tecrübe ve beceri eksikliği, özensiz çalışma ve hijyen kurallarına uymama gibi nedenlerdir.

İmplantın düşmesinde hastadan kaynaklanan en önemli nedenler arasında, diğer tedavilerde de başarıyı düşüren,  alkol ve sigara kullanımı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. İmplantın tutmamasında hasta kaynaklı diğer nedenler olarak ağız ve diş temizliğine dikkat etmeme, implant ve diğer dişlerin bakımı ve kullanımı kısaca ağız sağlığı konusunda hekim tavsiyelerine uymama gibi nedenleri sayabiliriz. Diğer taraftan, implant yapılan dokunun yeterli kemik yoğunluğuna sahip olmaması, dokunun kullanılan malzeme ile uyuşmaması, alerjik reaksiyona girmesi de yapılan implantın düşmesine neden olabilir. Bu nedenler, her ne kadar hasta davranışlarından kaynaklanmasa da hastaya bağlı nedenlerdendir.

İmplantın düşmesi tedavide umutsuzluk oluşturmamalı, implantta başarı oranının %95’in üzerinde olduğu unutulmamalıdır. Başarısızlık durumunda gerekli tedbirler alınarak implant yenilenir.

4 Yorum

Yorum Yapın
  1. Sigara alkol içer diş bakımınızı ihmal ederseniz değil implant ne yaptırsanız yapın tutmaz düşer arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş implantı bakımı nasıl olur?

dental

Diş implantını SGK karşılıyor mu?