İmplant mı zirkonyum mu?

İmplant mı zirkonyum mu sorusuna cevap vermeden önce iki türü de temel olarak incelemek isabetli olacaktır.

İmplantın avantaj ve dezavantajları

İmplant diş
İmplant diş

İmplant, günümüz teknolojisinde doğal dişlere en çok benzeyen alternatiftir. İmplant ile yapılan dişlerin köprü ve protezlere göre konuşma ve çiğneme fonksiyonu daha iyi durumdadır. İmplantın başarılı sonuçlar vermesi için alanında uzman bir ekip, teknolojik araç gereçler ve stabil bir ortam lazımdır. Bunlar gerçekleşmezse sonucu olumsuz durumlar ile karşılaşılma ihtimali yüksektir. İmplantın temel yapılış amacı eksik olan dişlerin yerine yapay dişin hastanın çene kemiğine vidalanarak fonksiyonunu arttırmaktır.

İmplantın başarıyla uygulanması için bazı şartlar gereklidir. Bunlardan birincisi vidalanacak olan çene kemiğinde yeterli geniş ve uzun alanın var olmasıdır. Bunlar olmazsa vida zamanla çıkar ve hastaya büyük acılar çektirir. İkinci şart ise hastanın yaşıyla alakalıdır. Eğer çene kemiği yeterinde gelişmemişse bu da daha sonraları sorunlar çıkmasına yol açacaktır.

Zirkonyum dişin avantaj ve dezavantajları

Zirkonyum dişte ise implanta göre farklı olan bir takım özellikler mevcuttur. Zirkonyum, dişlerin fonksiyonunu arttırmaktan ziyade görsel olarak güzelleşmeyi ön plana sunar. Zirkonyum yaptırmak isteyen hastaların ilk isteği daha güzel dişlere sahip olmaktır. İmplantta ise asıl olay olmayan dişlerle çekilen zorlukların aşılmasıdır.

Zirkonyum diş
Zirkonyum diş

Zirkonyum elementinin yapısı itibariyle sağlam olmasından dolayı hem azı dişlerde hem de ön dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. İmplant ön dişlerde kullanılmaya fazla elverişli değildir. Nedeni ise ön dişlerin diş etlerinin daha hassas ve dar oluşudur.

Zirkonyum mu implant mı konusunu incelerken bakacağımız bir diğer husus doğallıktır. İmplant normal dişlerimiz gibi diş köküne vidalandığı için daha orijinal ve doğal durmaktadır. Zirkonyumda ise sağlamlaştırmak için tabanında kullanılan metal yüzünden siyah bir çizginin oluşmasına, bu da doğallığın bozulmasına yol açabilmektedir. (Net bilgi için doktorunuza başvurunuz.)

Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ile zirkonyum yapımında metal kullanımı giderek azalmaya başlamıştır. Bunun yerine cercon kuron maddesi kullanılmaktadır. Bu madde ile dişe ışık vurduğunda metalden dolayı kaynaklanan siyah çizgiler yok olmaktadır. Fiyat açısından implant daha masraflıdır ve zirkonyuma göre daha zahmetli bir tedavi süreci vardır.

SONUÇ OLARAK…

Sonuç olarak her iki tedavi yöntemi de farklı kullanım amaçlarına göre birbirine tercih edilebilir haldedir ve bu diş hekimi ile hastanın ortak kararıyla belirlenebilir. Net bilgi için kesinlikle hekimine danışınız.

4 Yorum

Yorum Yapın
  1. İmpilant taktırmak istiyorum sizden ricam fiyatları hakkında bilgilendirirsenşz memnun olurum.yaşım 46 alt ve üst çenelerime komple implant yaptırursam nekadara mal olur . saygı sevgiler

  2. Trabzon Ktü Adsm de sol üst 2 tane sağ üst 3 tane diş yaptırmak istiyorum. Aslinda alt kısımda da 2 tane daha dise ihtiyacım var ama şimdilik bu kadar la yetinmek zorundayım. İmplant çok pahalı oluyor. Implant yapılmadan sağlıklı ve kaliteli olmak üzere implant yapılmadan zirkonyum yapılabilir mi? Sizce günümüz fiyatlarına göre ne kadar masraf olur. İnternet den araştırmama göre Allahsız vicdansız kendi çıkarları vekili olan padişahların 8 tane implant hakları varken bizler de aynı haklara sahip olmamız gerekirken neden bizlere böyle bu tür eşit haklar verilmiyor şeytan diyor zamanın ve paran olsun ver bunları mahkemeye. 07.07.2015 de muayene randevum var. Acaba yarına kadar beni bilgi sahibi yapabilir misiniz yardımınız dokunursa çok sevinirim. İyi çalışmalar.

  3. Meraba benim sol alt cene kemigimde 2 tane dis var ve cenemde erime oldugu soylendi bi doktor grafit koyubilirim duruma gore derken digeri cenen eridigi icin disini cekip 1 ay beklettikten sonra takablirm implanti onuda kabul etmeyebilir dedi bana pek guven vermedi o yuzden yaptiramadm szce ne yapmayalm yardimci olursaniz cok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant

İmplant nasıl çıkarılır?

İmplant diş

İmplant zararlı mı?