İmplant malzemeleri nelerdir?

Titanyum bir yapay diş kökü (vidası)

İmplant malzemeleri, yapıları gereği oksitlenme, paslanma, aşınma gibi durumlara karşı dayanıklı ve vücut tarafından sorunsuz ve kolayca kabul edilebilir yapıda olmalıdır. Zira çene kemiği ile kaynama içerisine giren implant malzemesi bu sorunlardan birine sahip olursa hasta için istenmeyen sonuçların doğmasına sebebiyet verebilir.

İmplant malzemeleri

Yapılan araştırmalar ile biyoaktif özellik gösteren malzemelerin vücut ile uyum konusunda ve kemik gelişimini destekleyici olmaları bakımından bu alanda öne çıktıkları görülmektedir. İmplant yapılırken operasyonun yapılacağı kemik ile tam bir uyum içerisinde olacak bir malzeme kullanılmalıdır. Bu özellikteki malzemeler kemik üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacağından az at seviyede risk taşırlar. Bunun yanında yanlış müdahale sonucunda dokuda iltihaplanmalara neden olabilecek malzeme çeşitleri de vardır. Bir başka malzeme çeşidi ise uygulandığı alanda kemiğin malzeme ile bütünleşmesine olanak sağlayan materyallerdir. Bu nedenle yapay diş kökleri için öncelikli olarak titanyum kullanılır.

Titanyum bir yapay diş kökü (vidası)
Titanyum bir yapay diş kökü (vidası)

Bunun yanı sıra aynı özelliği gösteren porselen, polimer malzemeler, tantalyum, kobalt ve krom alaşımları, paslanmaz çelik malzemeler, altın alaşımları, gümüş alaşımları gibi maddeler de implant yapımında kullanılan malzemelerdendir.

Yapay diş kökü üzerine yerleştirilmeye hazır komple porselen kaplama diş
Yapay diş kökü üzerine yerleştirilmeye hazır komple porselen kaplama diş

Hekimin İmplant malzemeleri konusundaki tercihi birçok konu ile alakalıdır. İmplantın uygulanacağı çene yapısı, hastanın kemik yapısı, uygulanacak cerrahi yaklaşım ve teknik, implant malzemesinin uygulanacak alanda kemik yapısı ve tedaviye uyumu, kemiğin göstereceği olası tepkiler, kemiğin oluşacak baskı ve ağırlığa dayanma oranı gibi bir çok etmen bu malzemelerin seçiminde etkendir.

Dünya üzerinde implant üretimi yapan bir çok firma ve bu firmaların ürettiği farklı yapıda implant materyali düşünüldüğünde, diş hekiminin operasyon için seçeceği implant modeli oldukça önemlidir. Operasyon yapılacak yerin yapısına göre uzun, dar, geniş yapıda implant malzemesi hekim tarafından tercih edilebilir.

Bu konuyla alakalı olarak daha detaylı bilgi için implant markaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İmplant malzemesi satan yerler

İmplant malzemelerinin satışı bir implant firmasının distribütörlüğünü yapan dental malzeme ofislerince gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra bazı diş hekimlerinin de doğrudan firmalarla anlaşması olup bu malzemeler doğrudan diş hekimleri tarafından da tedarik edilebilir.

Yorum

Yorum Yapın
  1. İmplant yaptıracağım üst damak protez menmun değilim Marmara Üniversitesi nişantaşında tedavi oluyorum bana fiyat söylediler implantı ben alacam dört firma ismi verdiler bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim abi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirkonyum diş çürür mü?

ortodonti

Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler