İmplant ile kuron ve köprü arasındaki fark nedir?

implant köprü farkı diş kaybı yaşayan ve özellikle implant fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olanların özellikle merak ettiği bir konu… Bu yazımızda implant ile kuron ve köprü arasında ne fark olduğunu ve bu tedavi yöntemlerin birbirine kıyasla avantaj ve dezavantajlarının neler olduğu konularını ele aldık. implant köprü farkı konusunu açıklamadan önce bunların tanımını ve neyin ne olduğunu ifade etmeye çalışalım; (Net bilgi için Kendi Diş Doktorunuza başvurunuz.)

Kuron ve köprü nedir?

Dental köprü
Dental köprü
Kuron
Kuron

Kuron, kayıp dişin üzerinin metal, porselen gibi dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam diş formu elde edilmesidir. Diş kaybı nedeniyle oluşan boşluğun, kayıp dişin ön ve arkasındaki dişlerin ufaltılarak bir gövdeyle birleştirilmesi  işlemine ise dental köprü denir. Peki implant nedir? İmplant ise çene kemiği içerisine veya üzerine yerleştirilen (halk arasında bilinen tabiriyle, vidalanan) implant adlı alt yapı sayesinde tutuculuğunu sağlayan titanyum maddeden üretilen protez yapıya denir.

İmplant Diş
İmplant Diş

İmplant-kuron farkı nedir?

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere implant protezlerin kuron ve köprülerden en temel farkı, bu tedavi yönteminin diğer dişlerden veya doğal diş kökünden bağımsız olmasıdır. İmplant yapıldığında köprü sistemine gerek duyulmaz. Dişler tek tek, ayrı ayrı kaplama yapılarak restore edildiği için komşu dokulardan destek alınması zorunluğu ortadan kalkar ve bu dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. İmplant yalnızca eksik diş bölgesine konur ve onun üzerine bir implant protez konduğunda yandaki dişlerin korunması sağlanmış olur. (Net bilgi için Kendi Diş Doktorunuza başvurunuz.)

İmplant diş mi yoksa kuron/köprü mü daha avantajlı?

Bu sorunun cevabı hekimden hekime değişmektedir. Zira klasik bir diş hekimliği uygulaması olan körpü protez 60-70 yıldır başarıyla uygulanmakta; öte yandan, teknolojik gelişmeler ışığında implant uygulamaları da çok başarılı bir yol kat etmiş bulunmaktadır. (Net bilgi için Kendi Diş Doktorunuza başvurunuz.)

Hangisinin daha avantajlı olduğu konusundaki diğer bir kriter de, hastanın diğer dişlerinin sağlık durumudur. Diş hekimleri, köprü mü yoksa implant mı yapılacağına ön ve arkada kaç tane sağlıklı diş olup olmadığına göre karar verir. Eğer ön ve arkada çürük diş sayısı daha fazlaysa implantın daha tercih edilebilir olduğu söylenebilir. Çünkü köprü protezinde, doğal dişlerin ufaltılması gerektiğinden ufalma sonucu hassasiyet sorunu veya kanal tedavisi gerekir.

Ancak basit bir kanal tedavisiyle kurtarılabilecek olan dişlere doğrudan implant yaptırmak makul olmayabilir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi hiçbir yapay teknoloji, doğal bir diş kökünün yerini tutamaz. Bu nedenle belirtilen tedavi yöntemlerinin hangisinin uygulanacağına hasta ve hekim birlikte karar vermelidir. (Net bilgi için Kendi Diş Doktorunuza başvurunuz.)

7 Yorum

Yorum Yapın
  1. İmplant ile köprü arasındaki farkların doğru şekilde ifade edildiği bir makale olmuş. Özellikle her durumda doğrudan implant uygulanmasının genel geçer bir doğru olmadığı konusuna ben de katılıyorum. Doğal dişin korunması her zaman daha öncelikli olmalı.

  2. merhabalar üst çenemde diş yok daha önce bir kaç yerle görüştüm 8 implant 16 tane zirkonyum yaptırmak istiyorum

  3. Merhaba ben 24 yaşındayım implant yaptırmak istiyorum şuan araştırmadayım nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İmplant fiyatları

implant

İmplant nedir?