İmplant İle Kuron ve Köprü Arasındaki Fark Nedir?

İmplant İle Kuron ve Köprü Arasındaki Fark Nedir?

İmplant köprü farkı diş kaybı yaşayan ve özellikle implant fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olanların özellikle merak ettiği bir konu… Bu yazımızda implant ile kuron ve köprü arasında ne fark olduğunu ve bu tedavi yöntemlerin birbirine kıyasla avantaj ve dezavantajlarının neler olduğu konularını ele aldık. İmplant köprü farkı konusunu açıklamadan önce bunların tanımını ve neyin ne olduğunu ifade etmeye çalışalım;

Kuron ve Köprü Nedir?

Kuron, kayıp dişin üzerinin metal, porselen gibi dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam diş formu elde edilmesidir. Diş kaybı nedeniyle oluşan boşluğun, kayıp dişin ön ve arkasındaki dişlerin ufaltılarak bir gövdeyle birleştirilmesi  işlemine ise dental köprü denir. Peki implant nedir? İmplant ise çene kemiği içerisine veya üzerine yerleştirilen (halk arasında bilinen tabiriyle, vidalanan) implant adlı alt yapı sayesinde tutuculuğunu sağlayan titanyum maddeden üretilen protez yapıya denir.

İmplant-Kuron Farkı Nedir?

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere implant protezlerin kuron ve köprülerden en temel farkı, bu tedavi yönteminin diğer dişlerden veya doğal diş kökünden bağımsız olmasıdır. İmplant yapıldığında köprü sistemine gerek duyulmaz. Dişler tek tek, ayrı ayrı kaplama yapılarak restore edildiği için komşu dokulardan destek alınması zorunluğu ortadan kalkar ve bu dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. İmplant yalnızca eksik diş bölgesine konur ve onun üzerine bir implant protez konduğunda yandaki dişlerin korunması sağlanmış olur.

İmplant Diş Mi Yoksa Kuron/Köprü Mü Daha Avantajlı?

Bu sorunun cevabı hekimden hekime değişmektedir. Zira klasik bir diş hekimliği uygulaması olan körpü protez 60-70 yıldır başarıyla uygulanmakta; öte yandan, teknolojik gelişmeler ışığında implant uygulamaları da çok başarılı bir yol kat etmiş bulunmaktadır.

Hangisinin daha avantajlı olduğu konusundaki diğer bir kriter de, hastanın diğer dişlerinin sağlık durumudur. Diş hekimleri, köprü mü yoksa implant mı yapılacağına ön ve arkada kaç tane sağlıklı diş olup olmadığına göre karar verir. Eğer ön ve arkada çürük diş sayısı daha fazlaysa implantın daha tercih edilebilir olduğu söylenebilir. Çünkü köprü protezinde, doğal dişlerin ufaltılması gerektiğinden ufalma sonucu hassasiyet sorunu veya kanal tedavisi gerekir.

Ancak basit bir kanal tedavisiyle kurtarılabilecek olan dişlere doğrudan implant yaptırmak makul olmayabilir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi hiçbir yapay teknoloji, doğal bir diş kökünün yerini tutamaz. Bu nedenle belirtilen tedavi yöntemlerinin hangisinin uygulanacağına hasta ve hekim birlikte karar vermelidir.

12 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
 1. İmplant ile köprü arasındaki farkların doğru şekilde ifade edildiği bir makale olmuş. Özellikle her durumda doğrudan implant uygulanmasının genel geçer bir doğru olmadığı konusuna ben de katılıyorum. Doğal dişin korunması her zaman daha öncelikli olmalı.

 2. merhabalar üst çenemde diş yok daha önce bir kaç yerle görüştüm 8 implant 16 tane zirkonyum yaptırmak istiyorum

  • Selamlar Hülya Hanım,

   İstanbul Mecidiyeköy de yapılabilir bu implant tedavisi. Dilerseniz detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirsiniz. Teşekkürler.

  • Rıdvan bey evet implant yapay bir köktür çene kemiği içerisine ekilir kemik ile kaynaşınca üzerine porselen kaplama diş yada zirkonyum diş yapılmalıdır

 3. Merhaba ben 24 yaşındayım implant yaptırmak istiyorum şuan araştırmadayım nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  • Osman bey öncelikler implant diş nedir? implant hangi durumlarda yapılır? Markası? Kalitesi ve fiyatı olarak araştırmalısınız Bu soruların hepsini bu linkten bulabilirsiniz teşekkürler diş implantı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir