İmplant enfeksiyonu ve peri-implantitis

implant
implant enfeksiyonu belirtileri
implant enfeksiyonu

İmplant tedavisinde kullanılan malzeme gereği, operasyonlar kolaylıkla yapılmakta ve titanyumdan oluşan implant diş kemik ile kolayca uyum sağlamaktadır. Ancak her operasyonda olduğu gibi implant operasyonlarında da bazı enfeksiyon riskleri bulunmaktadır.

Bu yazımızda implant enfeksiyonu, implant enfeksiyon belirtileri, enfeksiyonların tedavisinin nasıl yapıldığı ve peri-implantitis konularını ele aldık.

implant enfeksiyonu sebepleri

İmplant tedavilerinde enfeksiyon kapma durumu, genelde hekimin tedavi ve önlem amaçlı verdiği antibiyotik ilaçların eksik ya da hiç kullanılmaması veya hastanın implant sonrası bakımına gereken önemi göstermemesi gibi durumlarda ortaya çıkar.  Bunun yanı sıra sigara ve alkol tüketimi ile implant yapılırken protezin hatalı yerleştirilmesi implant sonrası enfeksiyonunun diğer nedenlerindendir.

implant enfeksiyonunun belirtileri

İmplantın yerleştirilmesi sonrasında operasyona bağlı olarak kısa süreli yüzde şişkinlik oluşabilir.  Bu normal ve beklenen bir durumdur ancak 2 günden sonra geçmeyen şişlik,  diş implant enfeksiyon belirtileri arasında ilk sıradadır. Bunun yanı sıra, hastada ateş yükselmesi, operasyon bölgesinden irin akması, implant tedavisinin uygulandığı diş etinde şişlik gibi sorunlar diğer belirtilerdendir.

Peri-implantitis nedir?

İmplant yapılan diş eti dokusundaki iltihaplanmalara peri implantitis denir. Bu hastalık, diş etinde kızarıklık, kanama ve apse gibi belirtilere sahiptir. Peri-implantitisin ileri aşamalarında iltihaplanan bölgede kemik erimesine kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Diş etlerinde önceden bulunan bir rahatsızlık, implantın üzerine takılan protezin niteliği, implant tedavisi sonrası sigara, alkol gibi ürünlerin kullanımına devam edilmesi, ağız içi hijyen kurallarına dikkat edilmemesi gibi durumlar bu rahatsızlığı tetikler. Hastalığın fark edilmediği veya tedavi edilmediği durumlarda hasta, implant ve diş kaybı hatta kemik erimesi gibi tehlikelerle karşılaşabilir.

Tedavisi nasıl olur?

Diş implant enfeksiyonu ve peri implantitis‘in tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Zira erken teşhislerde implantın yapıldığı bölge sterilize edilerek ve antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir. Ancak teşhisin geç konulduğu durumlarda implantın çıkarılması sonucu ile karşılaşılabilir. Bu sanıldığı kadar korkutucu bir durum değildir çünkü implant malzemesi yapısı gereği kolayca çıkabilmekte ve hasta, çıkartma işlemi sırasında bir acı hissetmemektedir. Ancak enfeksiyonun kemik üzerindeki etkisine göre iyileşme süreci 6 aya kadar çıkmaktadır. Bunun sonucunda kemiğin durumuna göre güçlendirme işlemi ile implant tekrar takılmaktadır.

Özetle, implant enfeksiyonları, sonucu diş kaybına ve implantın yenilenmesine kadar varabilecek kadar ciddi ancak imlant bakımının iyi yapılmasıyla riskleri ortadan kaldırılabilecek ve korkulmaması gereken durumlardır. Bu arada kesinlikle net bilgiyi kendi tercih edeceğiniz diş hekimine başvurarak alabilirsiniz. Devletimizin bu konuda olanakları oldukça fazladır. Yüzlerce hastanede binlerce uzman diş hekimi vardır. Net bilgi için interneti araştırmak yerine uzman bir doktordan kesin bilgiler edinmeniz doğru olacaktır.

3 Yorum

Yorum Yapın
  1. Daha önce yaptırdığım implant uygulaması sırasında cene kemiğindeki implant olan yerde iç iltihap omuş ve bu iltihapın bir kısmı kana karışarak herzaman normal olan tansuyonumun 210 nu bulmasına ve burnumdan sürekli kan gelmesine neden oldu, hastahanede uygulanan ağır bir antibiyotik ve tansiyon düşürme uygulaması neticesinde tansiyonum düştü , ama sürekli balgam problemim başlamıştı. Nihai neticede ; implant yapılan klinik, iltihaplı implantı çekti ve buranın kemik yapısı implanta uygun değil size ücretsiz olarak yan dişlerden köprü protez yapacağız dediler ve yaptılar; balgam ve tansiyon problemim bitti. Ama şimdi üstünden bir yıl geçtikten sonra tansiyonum tekrar devamlı 180 civarında dolaşır oldu ( balgam yok) ; diğer implantlarımda da iltihabi bir durumdan kaynaklı olabilir mi? ( herhangi bir ağrı veya sızlama yok)
    Beni bu konuda bilgilendirebilir misiniz?
    Ayrıca implantlı bir diş hangi durum ve belirtilerde ömrünü tamamlamıştır?

  2. İyi günler başarısız kanal tedavisi sonucu dişime defalarca kanal yapılmıştı ağartma işlemleri ve apikal rezeksiyon dan olsa gerek bi gün normal bi ortamda yemek yerken kökünden kırıldı ama dişim hala ordaydı ön diş olduğu için aşırı enfekte olmasına rağmen doktoruma ısrar ettim aynı gün içersinde hem kemik tozu hem implant hemde protezim takildi ameliyat sonrasi 3 hafta kadar yüzüm inmedi ağrılıydı ağır antibiyotikler iğneler kullandım şişim indi şimdi 8 hafta oldu ve zirkonyum protezimi bekliyorum ama diş etimde çekilme var. Şikayetlerimin geçmesi vücudumun implanti kabul ettiğinimi gösteriyor? Düşme ihtimali olup olmadığını nasıl anlarım? Birde implantimın acisi değiştirildi çok daha minik bişey takıli şu an çok tedirginim. İyi günler

  3. Iyi gunler
    3 ay kadar once implant yaptirmam bitti bugunlerde surekli bi hafiften aci ve sizlanma hissi var arada agrir gbi oluyo sebebini cozemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İmplant renk uyumu

Zirkonyum dişin ömrü