İmplant Dişin Faydaları Nelerdir?

İmplant Dişin Faydaları Nelerdir?

İmplant diş, faydaları itibariyle diş kaybı nedeniyle doğabilecek kaygıları ortadan kaldırabilecek yegane tedavi yöntemlerinden biridir. İmplantın en büyük avantajı herhangi bir yerden destek almaya ihtiyacı olmadığı için diğer dişlerle alakası olmamasıdır.

İmplant tedavisinden önce kullanılan köprü gibi çeşitli yöntemlerde diğer dişlerden destek alındığı için destek alınan dişler büyük oranda zarar görürdü. Ayrıca implant diş, halk arasında takma diş ya da damak olarak bilinen protez diş kullanımını da tarihe karıştırmıştır. Protez dişlerin damak olarak ağız içinde komple yer kaplaması tat alma duyusunun kaybolmasına neden olduğu için kullananlara büyük zorluklar çıkartmaktır. Ancak implant yaptırıldığında tat alma duyusu etkilenmediği gibi normal bir diş gibi çiğneme işlevi de bulunmaktadır.

İmplant Dişin Faydaları Kısaca Şunlardır:

  • Her istediğinizi yiyebilme özgürlüğü
  • Estetik açıdan güzel bir görünüm
  • Doğal dişten farklı olmaması
  • Sağlıklı dişlere kavuşulduğu için psikolojik olarak kazanılan özgüven
  • Çiğneme yetisi olan implant sayesinde sağlıklı beslenebilme

İmplant Bazı Hastalara Avantajlar Sağlamaktadır. Bu Avantajlar;

  1. Alt çenesinde bulunan bütün dişlerini kaybetmiş olan hastalar: Damağın vurması ve iyi çiğneyememe şikâyetlerini implant tedavisi ile ortadan kaldırmaktadır.
  2. Üst çenesinde bulunan dişlerini kaybetmiş olan hastaların: Bütünleşik damak kullanımından dolayı tat alma duyuları ortadan kalkar. İmplant tedavisi görerek ve protez damak kullanmadan yeniden tat alma duyusunu almak mümkündür.
  3. Tek dişini kaybetmiş olan hastalar: Bu tip hastalar için implant tedavisi bulunmaz bir nimettir. Çünkü klasik tedavilerin işe yaraması için tedavi edilen diş çevresinde bulunan iki komşu dişin feda edilmesi gerekir. Ancak implant bu durumu tamamen değiştirmiş ve diğer dişlerden bağımsız hareket ettiği için komşu dişlerin feda edilmesine gerek kalmamıştır.
  4. Alt veya üst çenesinde bulunan dişlerin bir kısmını kaybetmiş hastalar, bu tür hastaların şikâyetlerini ortadan kaldırabilmek için klasik yöntemlerde köprü yönteminde faydalanılır. Ancak bu köprü yöntemi sonrasında çirkin bir görünüm ile karşı karşıya kalan hasta psikolojik olarak kendini rahatsız hisseder. Ayrıca köprü yönteminin uygulanabilmesi için bazı sağlıklı dişlerin kesilmesi gerekebilir. Ancak implant diş tedavisinde hem kötü görüntü engellenmekte hem de sağlıklı olan hiçbir diş zarar görmemektedir.

İmplant dişin faydaları ve avantajları konusunda merak ettikleriniz için aşağıdan yorum yapabilir, hekimlerimize soru yöneltebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir