Implant diş nasıl yapılır?

implant

İmplant diş nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce implantın ne olduğunu kısaca ifade edelim. Dental implantlar, diş eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik çene kemiği içerisine veya üzerine yerleştirilen implant adlı alt yapı sayesinde tutuculuğunu sağlayan titanyum maddeden üretilen protez yapılara denir. Basitçe ifade etmek gerekirse, implant yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesidir. Aşağıdaki video esasen bir implant değiştirme ameliyatına ait olmakla birlikte asıl olarak implant nasıl yapılır sorusuna da cevap vermektedir.

Diş implantı nasıl yapılıyor?

İmplant tedavisinin 3 aşamadan oluşur ve bunlar şöyledir:

1) Muayene aşaması

Hastanın ağız muayenesi yapılır. Bu aşamada ilk olarak hastanın genel sağlık durumu test edilir, röntgenler çekilir. Hastanın ağız sağlığı durumu yani diş etlerinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı, tartar temizliği vs. gibi işlemlerin yapılması gerekiyorsa bunlar yapılır. Bruksizm yani halk arasındaki adıyla diş gıcırdatma alışkanlığı ya da dişlerini düzenli fırçalayıp fırçalamadığı gibi durumlar tespit edilir. Yeteri miktarda kemik bulunup bulunmadığına bakılır. Yapılan işlemler sonucu kemik yapısı yetersiz bulunursa kemik bazı yöntemlerle kalınlaştırılır. Kemik kalınlaştırma işlemi implant tedavi süresinin uzamasına neden olabilir.

2) Planlama aşaması

İmplantın ikinci aşaması planlama aşamasıdır. Bu aşamada implant ya da halk arasındaki adıyla söyleyecek olursak çakma diş veya vidalı dişin yapılacağı bölgenin dokusuna bakılır. Yapılan muayeneler sonucu hastanın durumu implant tedavi yöntemine elverişli ise implant yani vidalı dişin çapı belirlenir.

3) İmpantın yerleştirilmesi

Diş implantı, diş eti küçük bir kesik ile açılarak kemiğin içerisinde yuva oluşturulur ve implant diş buraya yerleştirilir.Vidanın yerleştirileceği yer açılır ve çapı belirlenmiş olan vida bu bölgeye yerleştirilir. Bu işlemin hemen ardından protez yapılamaz. Protezin yapılabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre de yaklaşık 3 ay kadardır. Belirtilen bu zaman zarfından sonra protez yapılabilir.

Diş implantı acıtır mı?

Genellikle diş implantı lokal anestezi ile yapılır. Fakat genel anestezi de kullanılmaktadır.  Lokal anestezi ve genel anestezinin birbirinden farkı ise lokal anestezide hastanın bilici yerindeyken genel anestezide ise hasta uyutulur. Diş implantı uygulamasından sonra çok büyük bir ağrı duyulmamaktadır.

ÖZET

İmplant tedavisinin çeşitli aşamaları vardır. İmplant tedavisine başlamadan önce ilk olarak hastanın sağlık açısından implant tedavisine uygun olup olmadığına bakılır. Bu aşamada hastanın çene kemiğin implant uygulamasına elverişli olup olmadığı araştırılır. Çeşitli implant tedavi yöntemleri bulunduğundan implant tedavisinin nasıl yapılacağı implantın türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi implatın uygulanacağı çene kemiğinin durumuna göre de değişiklik gösterebilecektir.

implant nasıl yapılır başlıklı bu makalenin yanı sıra implant fiyatları makalemizi de okumanızı öneriririz.

8 Yorum

Yorum Yapın
  1. bakıyorumda en kazık yer eskişehir üst çeneye 6 implant ve köprü yapacak 15 000 tl diyorlar

    sanki biz para basıyoz altının fiyatı bile bu kadar pahalı deyil insaf yav

  2. Merhabalar ben on ust ceneye 4 tane eksiğim var kac vida atiliyor ve gecici protez ne zaman takılıyor memur olduğum icin dissiz tuhaf görünüyor suan kaplama dis var

  3. Çok güzel , benimde dişlerim çok biçimsiz keşke param olsada yaptırabilsem herşey maddiyat işte 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

implant

implant türleri