İmplant Nasıl Çıkarılır?

İmplant Nasıl Çıkarılır?

İmplant tedavisinde kullanılan materyal saf titanyumdur. Bu materyal tedavinin uygulandığı bölge ile kaynaşmayı çok daha kısa sürede ve başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Aynı alandaki diğer tedavi yöntemlerine göre tercih edilmesinin sebeplerinden biri budur. Yerleştirme operasyonları lokal anestezi ile yapıldığı için hasta ağrı veya acı hissetmez. Yapılan araştırmalarda implant malzemesinin, bakımına, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi durumlarına göre çok uzun süreler sağlam kaldığı ortaya çıkartılmıştır. İmplant diş, iyi bir ağız bakımı ve düzenli muayenesi ile 40 yıla kadar kullanılabilir. Ayrıca birçok implant üreticisi firma ürünleri için ömür boyu garanti vermektedir. Tedavi öncesinde uygun tetkiklerin yapılması sayesinde, kemik yapısının yoğun olduğu bölgelerde implantın kemikle kaynaşma başarısı oldukça yüksektir.

İmplant Çıkarılması Ameliyatı

İmplantın nasıl çıkarılacağını hep beraber öğrenelim.

Hangi Durumlarda İmplant Çıkarılır?

  • İmplantın kemik yoğunluğunun az ve çene yapısının dar olduğu bölgeler gibi uygun olmayan bir yapıya yerleştirilmesi,
  • gerekli tetkiklerin yapılmadığı durumlar (Kanamanın zor durdurulduğu şeker hastalığı gibi),
  • kalitesiz malzeme kullanımı,
  • hekim hatası,
  • kişinin kemik yapısının oturmamış olduğu durumlar,
  • hastanın gerekli bakımı yapmadığı durumlarda,

İmplant yapılan bölgede enfeksiyon, implant malzemesinin kemikle kaynaşmaması, geçmeyen kanamalar ve yaralar gibi durumlar oluşabilir veya implant doğal ömrünü tamamlamış olabilir. Bu gibi durumlarda implant çıkarma işlemi ile implant bulunduğu yerden çıkarılarak uygun iyileşme süresi sonunda hastanın isteğine ve yapının uygun olmasına göre yeni bir implant takılabilir.

İmplant Çıkarma İşlemi Zor Mu?

İmplant çıkarma işlemleri, implant yapılması gibi aynı kolaylıkta ve hastanın rahatsızlık duymaması sağlanarak kolayca yapılabilmektedir. Hastanın ağız dokusunun implant malzemesini kabul etmemesi gibi durumlar kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kemik yapı ile tam kaynaşmayan implant kolayca çıkarılabilir ve uygun görülen durumlarda 3-6 ay gibi iyileşme süresi sonunda yeni implant takılabilir. Doğru operasyon şartları ve gerekli bakımların yapılması sayesinde implantın kemik ile kaynaşması oldukça kolaydır. Ancak tersi durumlarda çıkarma işlemleri için hastaların korkmasını gerektirecek bir durum yoktur.

6 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
  1. İmplanttan sonra yüzümün sağ tarafı sinüs bölgesi sürekli şişiyor ve ağrı yapıyor.alt çene sağ taraf implantlar 4.yerleşmede biri tuttu biri tutmadı bir diş eksik protez yapıldı.şu anda sağ alt çenede tutan implant ve protez sallanıyor ve ağrı yapıyor.implantleri çıkarttırmak mı gerek..üst sağ sinüse implant baskı yapıyor olabilirmi..

    • Efendim görmeden net bir cevap vermek mümkün değil . Şişlik morarma 1 2gün normal ama uzun süre sürdü ise doktorunuza görünmede fayda olacaktır. implant geri çıkartılabilir. gerekirse çıtçıtlı protezde yapılabilir.

  2. İmplanttan sonra yüzümün sağ tarafı sinüs bölgesi sürekli şişiyor ve ağrı yapıyor.alt çene sağ taraf implantlar 4.yerleşmede biri tuttu biri tutmadı bir diş eksik protez yapıldı.şu anda sağ alt çenede tutan implant ve protez sallanıyor ve ağrı yapıyor.implantleri çıkarttırmak mı gerek..üst sağ sinüse implant baskı yapıyor olabilirmi.. İmplantler çıkarılınca yerine çıtçıtlı protez yapılabilirmi..ağzımda azı diş hiç yok ve şuanda 9implant var..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir