Diş implantı bakımı nasıl olur?

implant sonrası bakım - implant bakımı nasıl yapılır?
implant sonrası bakım – implant bakımı nasıl yapılır?

implant sonrası bakım, operasyondan hemen sonraki bakımlar ve iyileşme sonrası bakımlar olarak iki evrede ele alınır. Doğaldır ki operasyondan sonra cerrahi işlem yapılan bölgeye tampon yapılacaktır. Hasta bu tamponu bir müddet implant bölgesinde tutmaya devam etmelidir. Bu durum kanamanın kesilmesi için önemlidir. Eğer implant sonrası kanama kesilirse tampon ağızdan çıkarılabilir.

Kanamanın devam etmesi durumunda tampon uygulaması bir süre daha devam eder. Bazı durumlarda implant bölgesinde kanamalar beklenenden uzun sürer. Böyle durumlarda hastanın hekimine gitmesi gerekir.

implant sonrası bakım

implant sonrası bakım, implant yaptırıldıktan hemen sonra ve iyileşme süreci olarak iki başlıkta ele alınırsa;

İmplantın hemen sonrasında ilk bir ay içerisindeki bakımlar şöyledir:

Operasyon bölgesinde genellikle ödem oluşur ve bu ödemin dağılması birkaç gün sürebilir. Hem oluşan ağrıyı gidermek hem de ödem dağıtıcı etkisinden dolayı hekim tarafından verilen ağrı kesiciyi kullanmak gerekir.

Kaynar yiyecek ve içeceklerden ağız sağlığı için sakınmak gerektiğini de belirtelim. Sigara ve alkolün her tedavide olduğu gibi implant tedavisinde de başarıyı azalttığını, hatta implantın vücut tarafından kabul edilmesini engellediği ve implantın düşmesine neden olduğunu bilmek gerekir.

Operasyon bölgesinin tahriş olmaması için dil veya el ile o bölgeye değmemek, bastırmamak gerekir. El ile operasyon bölgesine dokunmak enfeksiyon riskini de artırır.

Diş implantının uzun dönem bakımı ise şu şekilde yapılmalıdır:

İmplant bölgesinin iyileşmesi sonrasında ise uzun döneme yayılan bakımların yapılması gerekir. Çene kemiğine vidalanan implant başlangıçta kemik  dokusu tarafından kabul edilmiş, implant doku uyumu sağlanmış olsa da zamanla çene kemiğinde implantın yapıldığı yerde erimeler meydana gelebilir. Bunun için doktorun önereceği rutin aralıklarla gerekli kontrollerin yaptırılması, implant bölgesinin röntgeninin çektirilmesi gerekir.

İmplant bölgesinin iyileşmesinden sora implant üzerine giydirilen protez diş yapılır. Bu tür protez dişlere sahip olanların ağız ve diş bakımına daha dikkat etmeleri gerekir. Dişlerini her yemekten sonra fırçaladıktan sonra implant etrafında biriken yemek artıklarını diş ipi ve dişlerin arasını fırçalamada kullanılan ara yüz fırçası ile temizlemeleri gerekir. Aksi takdirde implant etrafında biriken yemek kalıntıları zararlı bakteri ve diğer mikroorganizmaların oraya yerleşmesine neden olur. Bu mikroorganizmalar implant etrafında iltihaplanmaya yol aşabilir.

implant sonrası bakım ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer makaleler:

Yorum

Yorum Yapın
  1. implant bakımının diğer dişlerden farkı yok. dişleri fırçalasak yeterli. alkol sigara yoksa, ölene kadar kullanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant

İmplant sonrası yapılması gerekenler

implant

İmplant neden düşer?