İmplant Ağrısı

İmplant Ağrısı

Ağız ve diş sağlığı alanında en sık kullanılan yöntemlerden birisi implant tedavi yöntemidir. Bilindiği üzere implant, hastanın eksik ya da hasarlı diş bölge veya bölgelerine uygun materyallerle diş kökü yerleştirme işlemidir. İmplantın temel maddesi titanyumdur. Bu işlem sırasında “operasyonun gerektirdiği şekilde”  çene kemiğinde açılma işlemi yapılır. Diş implantı, aynı amaca yönelik daha eski tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Estetik ve kullanım açısından hiçbir zararı yoktur.

İmplant etkili bir tedavi yöntemi olmasına karşın hastalar implant tedavi sırasında ve sonrasında oluşabilecek implant ağrısı konusunda endişe duymaktadır. Biz de bu yazımızda implant ağrısı, implant ağrı yapar mı, implanttan sonra ağrı olur mu konularını ele aldık.

İmplant Ağrı Yapar Mı?

İmplant operasyonu yapılırken, hastanın isteğine göre lokal ya da genel anestezi uygulandığından ameliyat sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz.

İmplanttan sonra,  operasyon esnasında diş eti ve çene kemiği açıldığı için bu operasyona bağlı olarak oluşan hafif ağrılar hissedilebilir ve bu beklenen bir durumdur. İmplanttan sonra ağrı, hem normal hem de fazla hissedilmeyen bir ağrıdır. Tedaviyi uygulayan hekimin vereceği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıların etkisi giderilmektedir. İmplant sonrası korkulan ağrıların yaşanmaması için en önemli görev hastaya düşer. Ağız içerisinde bulunan bakterilerin yeni yerleştirilmiş implant bölgesinde sebebiyet verebileceği çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmek için, hekimin vermiş olduğu antibiyotik ilaçlarının düzenli ve doğru kullanılması gerekir.

İmplanttan Sonra Uzun Dönemde Ağrı Olur Mu?

Uzun dönemde  hastaların ağız ve diş sağlıklarına gerekli hassasiyeti göstermeleri çok önemlidir. İlk etapta antibiyotik ilaçlar hekim aksini söylemediği müddetçe kullanılmalıdır. Çeneyi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı ve özellikle tütün mamullerinden uzak durulmalıdır. Detaylı olarak implant sonrası bakım başlıklı makalemizde açıkladığımız implant bakımı iyi yapılmalıdır.

İşin uzmanı bir hekim, kaliteli implant malzemesi, iyi sterilize edilmiş operasyon aletleri, doğru tanı ve doğru operasyon bunun yanında hastaların hekim tavsiyelerine birebir uyması ve ağız, diş sağlıklarına önem göstermeleri sayesinde, birçok hastanın çekinme sebebi olan ağrıların hemen hiçbirisi yaşanmamaktadırİmplant tedavisinin normal bir diş çekiminden biraz daha zor olduğu doğrudur ancak hekim kontrolünde ve operasyonun hemen ardından oluşabilecek küçük ağrılar doğaldırİmplant ağrısı korkusu, uzman bir hekim, doğru tanı ve operasyon, kaliteli malzeme kullanımı hastanın gerekli dikkati göstermesiyle tamamen yersizdir.

İmplant Dişim Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

İmplant diş bakımını iyi yapıyor olmanıza ve ameliyattan sonra uzun bir dönem geçmiş olmasına rağmen implant yaptırdığınız diş ağrıyorsa implant enfeksiyonu meydana gelmiş olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekiminize muayene olmanızı öneririz.

15 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın
 1. arkadaşlar eğer implant yaptırırsanız sakın sigara kullanmayın. ben birşey olmaz deyip sigara içmeye devam ettim ilk önce ağrımaya başladı sonra iltihap myedana geldi son olarakda implantımı çıkarmak zorunda kaldım.

 2. böyle implantın ben içine tükirim 2 sene oldu yaptıralı agrıdan uyku uyuyamıyorum şuanda agzıma ıctııı

  • Cem ne oldu şuan durumun nedir sayfa adminleri neden yorumlarimiz yayinlanmiyor cok onemli belki yazacağı biseyler bize fayda edecek bilgi edinecez.

   • Aylin hanım tüm yorumları yayınlıyoruz ama sitemizde güncelleme olduğu için bir süre yayınlayamadık bundan dolayı özür dileriz siz değerli misafirlerimizden

 3. Agri olmazmiiii oluyor ama basa cikilabilir bir agri ilk gun uykunuzdan uyandiriyor ve zonkluyor bir agri kesici daha icip uyumaya calisiyorsunuz sonra 3 saat tv seyredip ilac etkisi artinca uykunuz geliyor uyandiginizsa agrilar azalmis oluyor 1 gun sonra agri kalmiyir sislik illaki oluyor ve tamamen inmesi 4 gun suruyor

 4. Merhabalar anneme iki gün önce iki implant uygulaması yapıldı bugün üçüncü gün oldu fakat çok ağrısı var normalmidir trident yada triven due bi implant kullanıldığını söyledi hekim

 5. Merhaba,
  Ben implant yaptirdim. Fakat operasyon biteli 6 saat oldu o bolgenin yanindaki dislerim agriyo. Bu normal midir.

 6. Cem kardes cevap yazssaydin keske ayrica admin kardes implance markasi nasildir bende taktirdim ama sıkıntı yasarmiyim acaba cem kardesin yazdığı korkuttu beni 🙁
  1 değil 3 adet taktirdim

  • Esma hanım korkulacak bir durum yok her cerrahi işlem başarılı olmayabiliriyor gerek doktordan gerek implanttan gerekse hastadan kaynaklanan nedenler olabiliyor cem bey deki olumsuzluğun olma yüzdesi %3 tür.

 7. arkadaşlar tek diş eksikliğim var 18 yasindaym implant yaptırmak istemiyorum kaplama daha uygun gelio bana lütfen yardmci olun

  • Merhabalar köprü kaplamalar daha uyguna gelebilir ama boş olan yada çekilmiş olan yere diş yaptırmak istediğinizde sağlıklı olan sağ ve solundaki dişleriniz işlem görecektir ne kadar doğru yada hatalı yorumu size bırakıyorum. implant tedavisinde ise sadece eksik olan bölgeye uygulandığından dolayı sağlıklı dişlere müdahale edilmemiş oluyor ve karar sizin efendim.

 8. 6 hafta önce implant yaptirdim 8 üst 6 alt cene bego marka implant kullandi doktorum sorun yok gibi simdilik yanliz implant takilirken dis cekip implant taktigi bir yer sis intap yok disardan gözükmüyor agrida yok sadece sis ve ben huzursuz oluyorum sorun olcak diye yurtdisinda oldugum icin doktorum kontrol ydpamiyor sadece rötgen cektirdim implant yapan doktora yolladim dorun yok diyor acaba normalmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir