Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen yeni ortodonti tedavisi görmeye başladınız. Aşağıda yeni başlayan diş teli tedavinizin ardından dikkat etmeniz gerekenler sıralanmıştır:

  • Daha önce de bahsettiğimiz gibi diş teli takıldıktan sonra ilk olarak üzerinde braket olan dişlerinizde basınç hissedeceksiniz. Eğer ağrı eşiğiniz çok düşük değilse bu dayanılmaz bir ağrı oluşturmayacaktır. Basit bir ağrı kesici alabilirsiniz (vermidon, parol gibi ).
  • İlk bir iki gün yumuşak besinlerle beslenmeye, kıtır kıtır sert şeylerden uzak durmaya sandviç veya elma gibi şeyleri ısırmamaya özen gösterin.
  • Yanaklarınızın iç kısımlarını ısırabilirsiniz. Braketlerin çıkıntıları için doktorunuzun vereceği beyaz silikon içerikli mumları kullanın. Bunları küçük küçük koparıp çıkıntıların üstüne yapıştırın. Genellikle bonkör doktorların çoğunda bu mumları edinebilirsiz. Yoksa da talep edin. İlk haftanızı daha rahat geçirmenize çok faydası olacaktır.
  • Eğer tedaviniz hareketli bir aparey ve çene ekspansiyon aygıtları gibi damağı kaplayan apareyler içeriyosa ilk günler konuşmada ve yutkunmada zorluklar çekebilirsiniz. Yüksek sesle kitap okumayı deneyin. Yutkunma problemininide birkaç öğünden sonra çözmeye başlayacaksınız.
  • İlk günler yemek yedikten sonra braketlerinizin ve tellerinizin arasına sıkışan besin artıklarını temizlemekten bunalabilirsiniz. Edineceğiniz bir ortodontik diş fırçası ve diş ipi problemlerinizi büyük ölçüde çözecektir. Ek olarak yanınızda taşıyabileceğiniz ortodontik setler de mevcuttur.
  • İlk hafta yanaklarınızda ve dudaklarınızın iç kısımlarında yaralar oluşabilir. Bir iki hafta içinde alışacaksınız. Ağzınızda bir hafifleme hissedeceksiniz. Bu normal ve gerekli bir durumdur. Aylık aktivasyonlardan sonraki bir iki gün tekrar sıkışma hissedebilirsiniz ama bunlar sizin için rutin bir sıkıntının üzerine çıkmayacaktır.

Yorum

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir