Diş fırçasını ilk kim buldu?

diş fırçası
The toothbrushes in a glass in blue bathroom, close up

Diş fırçasının tarihi M.Ö. 3500-3000 yılları arası Babil ve Mısır medeniyetlerine dayanır. Yapılan arkeolojik çalışmalarda eski Mısır mezarlarında mezar sahiplerine ait diş fırçası benzeri çubuklara rastlanmıştır.

M.Ö. 1600’lü yıllarda Çin’de nefes tazelemek için aromatik ağaç dallarından yapılan “çiğneme çubukları” kullanıldığı biliniyor. Bugün anladığımız şekliyle diş fırçalarının ilk kez 15. yüzyılda yine Çinliler tarafından keşfedildiğine inanılmaktadır.

Çinliler, bir kemik ya da bambu ağacına domuzların boyunlarının arkasından kopardıkları kılları bağlayarak günümüz diş fırçalarına en çok benzeyen ilk diş fırçasını yaptılar.

Daha modern diş fırçalarının tasarımı ise 1780 yılı civarında İngiltere’de yaşayan William Addis tarafından gerçekleştirildi. Bu tasarımın sapı kemikten, fırça bölümü ise hâlâ domuz kılından yapılmaktaydı.

Du Pont naylonu icat edene kadar diş fırçalarının fırça kısmında domuz ve at kılı gibi organik malzemeler kullanıldı.

1938 yılında naylonun icad edilmesiyle modern anlamda bildiğimiz diş fırçası tasarımı evrimini tamamladı ve bugün kullandığımız diş fırçaları ilk kez 1939 yılında yapıldı.

İlk elektrikli diş fırçası ise 1960 yılında ABD’de keşfedildi.

Diş fırçaları bugün, yüzlerce farklı seçenek halinde insanların daha konforlu bir yaşam sürmesine yardım ediyor.

Kaynak: Colgate Professional

Yorum

Yorum Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant

implant türleri

İmplant markaları