Diş eti estetiği

implant
Diş Eti Estetiği
Diş Eti Estetiği

Genel olarak insanlar karşısında bulunan kişiler de görüşlerinin yanında ağız ve diş tedavisi ne dikkat etmekteler. Gülüşünüzün güzel bir görünüm sağlaması sizin kadar karşınızdaki insanı da mutlu edecektir. Uyumlu ve temiz bir gülümsemeyi oluşturmanın ilk adımı diş ve diş eti estetiği ni sağlamakla başlar. Bunun için öncelikle ağız sağlımıza dikkat etmemiz gerekmekte. Ağız sağlığı denince aklımıza doğal olarak direkt dişlerimiz geliyor. Dişlerimizin yanında diş etinin de sağlıklı olması bir o kadar önemli. Güldüğümüz zaman gözüken diş eti miktarı, dişlerimizin görünümünü de etkiler. Diş eti kenarlarının asimetrik olması dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimi verir. Eğer dişleriniz olduğunda uzun gözüküyorsa diş etlerinizde bir çekilme söz konusudur. Olumsuz ve kötü görünümü gidermek diş eti estetiği sayesinde mümkün olmakta; diş eti estetiğinde başka bozuklukları da düzeltme imkanı var. Dişlerde oluşan veya doğuştan var çarpık görünüm giderilir. Estetik uygulamalar ile fazla görülen diş etleri gizlenebilir; böylelikle kişi daha güzel ve hoş bir gülüşün sahibi olur. Diş eti estetiğinde çeşitli yöntemler uygulanmakta.

Pembe Diş Eti Estetiği

Güldüğünüzde diş eti ödemi nedeniyle diş etleriniz şiş, kırmızı ve çok fazla   gözüküyorsa bakışların size çevrilmesine neden olur. Ödemli ve kalınlaşmış diş eti kenarı diş diplerinin gölgelenmesine neden olur. Gölgelenmelerden dolayı diş renkleri de olduklarından birkaç ton daha koyu gözükür. Ödemlerden dolayı kalınlaşan diş eti kenarları bakteri plağı birimini kolaylaştırır. Bakteri birikmesi sonucunda papil çekilmesine yani üçgen diş eti bölümünün inmesine ve iki diş arasında siyah veya koyu renkli bölümler oluşmasına neden olur. Pembe diş eti estetiği uygulaması bunlardan kurtulmanızı sağlamaktadır. Pembe diş eti estetiği uygulaması ne diye soracak olursanız lazerle dişetlerinin kesilme işlemdir. Kesme kelimesi geçince herkeste bir korkuya neden oluyor fakat çok zor bir işlem değil. Yaklaşık 15-20 dakika da yapılmakta ve diş etleriniz kendini bir iki hafta içerisinde toparlıyor. Toparlanma süresin de işinize devam edebilirsiniz. Pembe diş eti estetiği uygulaması yaptırdıktan sonra porselen lamine uygulaması yaparak gülüşü daha güzel hale getirebilirsiniz.

 GINGIVOPLASTI

Güldüğünüz zaman diş etlerinizin normalden fazla gözüktüğünde sağlıklı diş etlerinin şekillendirilmesinde uygulanan bir yöntem. Gingivoplasti yöntemi gülüş estetiğini bozan diş etindeki fazlalıkların düzeltilmesidir. Diş çevre dokuları ve diş eti kanaması ve hastalıkları konusunda uzmanlaşmış olan periodontistler tarafından gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile operasyon sırasında hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Bu küçük cerrahi işlem ile kısa zamana gülümsemeniz tamamen değişecektir. Cerrahi işlem sonrasında dişetlerinin üzerine koruyucu bir bandaj yerleştirilir. Bandaj 10 gün boyunca dişetleri üzerinde kalmalıdır. 10 gün boyunca yumuşak yiyecekler yenmeli, baharatlı ve kıtırlı olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Operasyonu gerçekleştiren periodonist veya diş hekiminiz ağrı kesici ilaç ve gargara tavsiye edecektir.

Diş Eti Grefti

Diş eti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ekleyerek uzunmuş gibi görünen dişlerin daha estetik görünmesini sağlamak için uygulanan yöntem diş eti greftidir Diş eti miktarını artırmak, çıplak kök yüzeyini örtmek, daha fazla çekilmeyi önlemek, abartılı frenumun etkisini kaldırmak veya hastanın oral hijyen prosedürlerini rahatça uygulayabileceği yumuşak doku marjini yaratmak amacıyla kullanılır. Diş eti estetiğini ilgilendiren bir diğer unsur ise diş çektirmeye bağlı olarak, çene kemiğinde çökme ve sonucunda oluşan asimetrik diş eti görünümüdür. Porselen diş yaptırdığınızda diş etiniz de sorun varsa diş güzelliğiniz gözükmeyecektir. Bu durumlar da diş eti operasyonu gereklidir. Cerrahi operasyon ile kayıp dokular tekrar kazandırılır. Genellikle estetik diş yapımı öncesinde, diş etlerini, kemik ve bağ dokusuyla ilgili alt yapı müdahaleleri uzun ve yorucu olarak gözükse de elde edilen sonuçlar nedeniyle hastalar tarafından gerekli ve memnun edicidir.

Diğer tedavi seçenekleri

Kaynak [1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dolgu

Gece Açık Nöbetçi Dişçi

zirkonyum

Zirkonyum Diş Damak Ağrısı Nasıl Geçer?